Wandering
Dolaşma
- Tez No: 226609
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tamamlayıcı metin niteliğindeki bu çalışma, zaman, bellek, deneyim, home movie, ve deneysel video gibi kavramlar çerçevesinde son iki yılda ürettiğim beş işin (dört deneysel video, bir görsel işitsel yerleştirme) okumasını yaparak, bu işlerin metinsel altyapısını sunmayı amaçlamaktadır. Tartışılan tüm kavramlar, özelde fotoğraf ve hareketli görüntü bağlamında anlamlandırılmaya çalışılmış ve bunu takiben işlerim bu kavramlar üzerinden yorumlanmıştır. İşlerimin özünde deneyim, performativite ve bunların temelini oluşturduğuna inandığım zaman ve bellek kavramları yatmaktadır. İşlerimde genellikle farklı araçlar (video, fotoğraf, ses) ile topladığım imgeleri yeniden bir araya getirerek başka bir anlam ve algı yaratmaya çalıştım. Yani normalde ancak birer anı, belge, gerçeğin yeniden sunumu olabilecek bu kişisel imgeler, süreç içerisinde bağlamlarından soyutlanarak çeşitli okumalara imkân verecek nitelikler kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study of complementary text quality aims at offering textual basis of my five works (four experimental videos and one audio-visual installation) produced in the last two years within the framework of the concepts such as time, memory, experience, home movie and experimental video through interpreting these. All concepts discussed have been attempted to be explained/given a meaning particularly in the context of photograph and moving image, and then, my works have been interpreted over these concepts. In the core of my works, there lie concepts of experience and performativity, and time and memory that I believe to constitute the base of the former two. In my works I attempted to create a different meaning and perception by combining together the images I collected generally via several media (video, photograph, sound). Thus, by being abstracted from their contexts through the process, these personal images, which could merely be a memory, document, representation of reality, gain some qualities to provide opportunities for various interpretations.