The rich and the poor: Wealth polarization in late eighteenth-century 'Ayntâb
Zengin(ler) ve Yoksul(lar): On Sekizinci Yüzyıl sonlarında 'Ayntâb'da servet kutuplaşması.
  1. Tez No: 226608
  2. Yazar: ZOZAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA CANBAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Servet dağılımı üzerine yapılan araştırmalar, sosyo-ekonomik yapıyla ilgili önemli imalar barındırır. Bu bağlamda bu tez, on sekizinci yüz yıl Osmanlı İmparatorluğu'nun çevre bölgesinde yer alan `Ayntâb şehrinin sosyo-ekonomik portresini çizmektedir. Dolayısıyla, sosyal statü, servet, borçluluk, mülkiyet ve meslek arasındaki karmaşık ilişkiler ağını meydana çıkarmak amacıyla bir tereke defterinden elde edilen istatistiksel modelin incelenmesi yoluyla, 1775'ten 1777'ye kadarki dönemde servet ve sosyal statü, özellikle de unvanlar arasında bir bağıntı kurmaktadır.Nicel teknikler öncelikle sosyo-ekonomik grupları belirlemek ve mirasları unvanlarla karşılaştırmak amacıyla, unvanı olan ve olmayan `Ayntâb sakinlerini servet kademelerine ayırmaktadır. Tereke envanterlerinin analizi, yazara `Ayntâb'daki ve aynı dönem Osmanlı İmparatorluğu'nun diğer bazı şehirlerindeki servet dağılımını, karşılaştırmalı bir bakış açısıyla değerlendirme imkânı vermektedir.Terekeler hakkındaki bilgiler, on sekizinci yüz yıl sonları `Ayntâb'ında hayli katmanlı bir toplumsal yapının varlığını doğrulamaktadır. Yaptığım analiz, unvan ve servet arasında ciddi bir bağıntı olduğu hipotezini desteklemektedir. Fakat, bir unvana sahip olmak, doğrudan zenginlik getirmemektedir; bireylerin ailevi ve sosyo-ekonomik durumları da bu konuda önemli etmenlerdendir. Servet dağılımındaki eşitsizlik ve kutuplaşma, şehir merkezlerindeki elitlerin/unvan sahiplerinin ve avamın/unvanı olmayanların ekonomik portresinde yer alan iki müşterek özelliktir.
Özet (Çeviri)
Research on wealth distribution contains important referents regarding socio-economic structure. Within this context, this thesis depicts a socio-economic portrait of a town, Ayntâb, on the periphery of the Ottoman Empire during the late eighteenth-century. Accordingly, establishing a correlation between wealth and social status, and honorific titles in particular, from 1775 until 1777, is undertaken by examining a statistical sample drawn from one tereke defter [estate inventory] to reveal the complex relationship between social status, wealth, indebtedness, property ownership, and profession.Quantitative techniques first estimate wealth stages/ranges among titled and untitled inhabitants of `Ayntâb in order to identify socio-economic groups and compare decedents? assets with honorific titles. Analysis of estate inventories enables this writer to then evaluate the distribution of wealth in `Ayntâb and many contemporary towns in the Ottoman Empire in a comparative perspective.Information on deceased?s estates confirms a highly stratified social environment in late eighteenth-century `Ayntâb. My analysis corroborates the hypothesis that honorific titles and wealth were closely correlated; however, the possession of a title did not automatically confer wealthy status; socio-economic background was also characteristic determinant. Inequality and polarization in the distribution of wealth were the two common characteristics of the economic portrait of elite/titled holders and commoners/untitled people in these urban centers.