The activation of default mode and multiple demand networks: An FMRI study on intentional and unintentional mind wandering
Varsayılan mod ve çoklu talep ağlarının aktivasyonu: İstemli ve istemsiz zihin gezintisi üzerine bir FMRI çalışması
  1. Tez No: 828558
  2. Yazar: SHAHRZAD FALAHAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AUSAF AHMED FAROOQUI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Zihin yolculuğu veya bir amaca hizmet etmeyen, kendi kendine üretilen düşünceler hayatta her zaman meydana gelir. Bu düşünceler istemli veya istemsiz olabilir. Beynin Varsayılan Mod (VMA) ve Çoklu Talep (ÇT) ağları zihin yolculuğu sırasında birbirleriyle entegre olurlar. Bu çalışmada, zihin yolculuğu görevi içeren bir fMRI deneyi gerçekleştirdik. Bu görevin düşünme kısmı istemli bir zihin yolculuğundan oluştu. Aynı zamanda, katılımcıların fMRI makinesinde dinlendiği kısım boyunca istemsiz zihin yolculuğu gerçekleşti. Amacımız, Varsayılan Mod ve Çoklu Talep ağlarının istemli ve istemsiz zihin yolculuğu sırasındaki etkinlik örüntüleri arasındaki farkı görmekti. Sonuçlarımıza göre, Varsayılan Mod Ağı'nın Posterior Cingulate Cortex (PCC) ve sol Temporoparietal Junction (TPJ) bölgeleri, düşünme kısmında dinlenme kısmına göre daha güçlü bir tepki gösterdi. Öte yandan, Çoklu Talep ağı bölgeleri farklı zihin yolculuğu biçimlerine farklı tepkiler verdi. Sol Inferior Frontal Sulcus (IFS) ve pre-Supplementary Motor Area (pre-SMA) gibi bazı Çoklu Talep bölgeleri, düşünme kısmında dinlenme kısmına göre daha güçlü bir yanıt gösterdi. Bu arada, çift taraflı Intraparietal Sulcus (IPS) bölgeleri, dinlenme kısmına daha güçlü bir şekilde tepki gösterdi. Ayrıca, dil bölgelerinin düşünme kısmında dinlenme kısmına göre daha belirgin bir aktivasyona sahip olduğunu gösterdik. Sonuç olarak, Varsayılan Mod Ağı'nın bölgeleri, bazı Çoklu Talep bölgeleri ve dil bölgeleri, istemli zihin yolculuğuna istemsiz zihin yolculuğuna göre daha güçlü bir şekilde tepki veriyor.
Özet (Çeviri)
Mind wandering or task-unrelated, self-generated thoughts happen every day in life. These thoughts can either be Unintentional or Intentional. The brain's Default Mode (DMN) and Multiple Demand (MD) networks integrate during Mind Wandering. In this study, we conducted a functional magnetic resonance imaging (fMRI) experiment where Mind Wandering was the task. During this task's think part, an Intentional form of Mind Wandering occurred. Meanwhile, Unintentional Mind Wandering took place during the rest part where participants rested in the fMRI machine. We aimed to see the difference in the pattern of activity in both the Default Mode and Multiple Demand Networks during the Intentional and Unintentional Mind Wandering. Our results showed that, in the Posterior Cingulate Cortex (PCC) and the left Temporoparietal Junction (TPJ) regions of the Default Mode Network, the think part provokes a stronger response than the rest part. On the other hand, the Multiple Demand network regions responded differently to the different forms of Mind Wandering. Some Multiple Demand regions, such as the left Inferior Frontal Sulcus (IFS) and the pre-Supplementary Motor Area (pre-SMA), represented a more robust response in the think part than the rest part. Meanwhile, the bilateral Intraparietal Sulcus (IPS) regions showed stronger activation in response to the rest part. In addition, we showed that the Language regions have a more pronounced activation in the think part than the rest part. Consequently, the Default Mode Network's regions, some of the Multiple Demand regions, and Language regions respond more robustly to the Intentional form of Mind Wandering than the Unintentional Mind Wandering.