Teknolojik değişim: Türkiye'de üretim araçları üretimi (1996 ? 2005)
Technological change: Production of means of production in Turkey (1996-2005)
- Tez No: 226615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KURTAR TANYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 453
Özet
1980'lere kadar yaygın olan ?sanayileşme? vurguları günümüzde yerini ?teknolojik açığı kapatma?, ?yetişme? sözcüklerine bırakmıştır. Sermaye birikimi perspektifinden far kopartılmış; büyümenin motoru, zenginliğin ve değerin kaynağı olarak yeniden tılsımlı bir değnek haline getirilmiştir. Buna karşılık bu tezde teknoloji, kapitalist üretim sürecine dönüşen bilim üretiminin bir ürünü olarak analiz edilmiştir. Bilim ve teknolojinin üretim süreci sermaye birikimi perspektifiyle ele alınmıştır.Bu bağlamda 1996-2005 yılları arasında Türkiye'de üretim araçları üretimi incelenmiştir. Bu dönemde teknolojik düzeyi yüksek olan yatırım malları üretiminin payındaki göreli artışın üretim araçları üretimine aynı biçimde yansımadığı gösterilmiştir. Teknoloji üretimi esas olarak üretim araçları üretiminin geri bağlantısı olarak gelişebilirken, bu dönemde bu geri bağlantının zayıf olduğu gösterilmiştir. Teknoloji politikalarının 1996'dan önce etkin olarak uygulanamamasında olduğu gibi 1996 sonrası belirli sermaye kesimlerinin ihtiyaçlarına yönelik uygulanmasında, yönetim hatası değil, sermaye birikimi belirleyicidir.
Özet (Çeviri)
Nowadays ?catching up? and ?reducing the technology gap? are the two alternatives that take the place of the term ?industrialisation? which was used widely untill 1980s. Similarly today technology is understood as if it is a magic wand. It is seen as the engine of growth or taken as the source of all value and wealth. Common point of all these approaches is that they separate technology from capital accumulation. But in this thesis, technology is analyzed as the output of scientific production which itself becomes a capitalist production process. The production process of science and technology is analyzed from the perspective of capital accumulation.From this point of view, production of means of production in Turkey between 1996-2005 is investigated in this thesis. Capital goods sector which has relatively higher technological level grows faster in this period. But production of means of production sector does not grow so fast. Since the production of technology is possible essentially as backward linkage of production of means of production, this thesis shows that this backward linkage is weak in this period. So it is not the technology policies that changes the structure of production. In contrast capital accumulation determines the technological structure of production.