Büyük işletmelerde dönemsel ve stratejik performans ölçme sistemleri
Operational and strategic performance measurement system in large scale enterprises
- Tez No: 63666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET Büyük ölçekli işletmeler, genel olarak sahip oldukları ölçek ekonomisi, daha yüksek teknolojik kapasite ve ar-ge olanaklarıyla ülke sanayiinde önemli fonksiyonları yerine getirmektedirler: Ülke sanayisiyle entegre olmuş savunma sanayiinin global ölçekte rekabet gücüne kavuşabilmesi için, büyük ölçekli savunma sanayii işletmelerine olan gereksinimin boyutları büyüktür. Bölgesinde stratejik bir konuma sahip Türkiye'nin, savunma sistem ve silah ithalatı gün geçtikçe artmaktadır. Takibeden 15-20 yıllık bir süre içinde, MSB'lığmca savunma yatırımlarına 150 milyar dolarlık bir kaynağın tahsisi plânlanmıştır. Savunma için dışarıya daha çok kaynak transfer edildikçe ekonominin diğer üretken sektörlerine yapılan yatırımların oranı düşeceğinden, ülkenin gelişme ve büyüme hızı da global ölçülerin gerisinde kalabilecektir. Günümüzde, Türkiye silah pazarının, her türlü modern ve ileri teknoloji ürünü silah ve teçhizata olan yüksek talebi yüzünden, yerli ve yabancı silah üreticisi firmalar arasında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Yukarıda açıklanan gelişmeler ışığında şekillenen çalışmanın amacı; büyük ölçekli savunma sanayii işletmelerimizin dünya silah pazarında rekabetçi avantaj kazanabilmelerine yönelik olarak; etkili performans ölçme sistemlerini kurup geliştirebilmeleri için uygun çözüm önerilerinde bulunmaktır. Etkin bir performans ölçme sistemine sahip olan işletmeler, mükemmelliğe ulaşma yolunda kaçınılmaz olarak global bir rekabet yarışma katılacak ve sonuçta, ülkemiz savunma sanayii kuruluşları ve ülke ekonomisinin büyük kazançlar sağlayabileceği değerlendirilmektedir. Performans ölçme sistemleriyle ilgili olarak dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeler, literatür taramasıyla gözden geçirilerek çalışmanın kuramsal alt yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Türk Savunma Sanayiinin mevcut olanak, yetenek ve rekabet gücü konusunda bir fikir edinebilmek amacıyla sektörü temsil özelliğine sahip olduğu varsayılan IASELSAN, FMC NUROL, MKEK, NETAŞ, ROKETSAN, TAI-TUSAŞ gibi büyük ölçekli işletmelerin temel amaçları, organizasyonel yapılan, üretim sistemleri ve performans ölçme sistemlerine ilişkin bilgiler anket ve fabrika ziyaretleriyle elde edilmiştir. Alan çalışmasıyla elde edilen bilgilerden, çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak çalışma hipotezlerinin testinde yararlanılmıştır.“Mann-Whitney ”U“ Testi”ve“Friedman Rank Varyans Analizi”ile : (1) İşletmelerde, stratejik amaçların önem ve öncelik derecelerinin değişik fonksiyonel alan temsilcilerince algılama düzeyleri arasında, istatistiksel anlamda; p= 0.01 ve p= 0.05 düzeyinde anlamlı farklılıkların bulunamadığı, (2) Aynı şekilde, stratejik amaçların; önem ve öncelik derecelerinin üst yönetim ile orta ve alt kademe yönetim düzeylerince istatistiksel açıdan farklı şekilde algılanmadığı, (3) Belirlenen“7”stratejik rekabet boyutunun işletme için taşıdıkları önem ve öncelik derecelerinin yöneticilerce algılanmalarında, faktörler arasında, istatistiksel açıdan p=0.01 ve p= 0.05 düzeylerinde farklılıklar tesbit edildiği ifade edilebilir. Bu bulgular ışığında, işletme genel yönetimi, işletme üst yönetimi ve diğer gruplar arasında stratejik amaçların önem ve önceliğinin belirlenmesi açısından tutarlılık görülmüştür. Savunma sanayii işletmeleri alan çalışması bulgularına göre; belirlenen rekabet boyutları ve performans göstergelerinin bir model halinde sunulabilmesi için önce bir kuramsal model, daha soma da somut verilerle desteklenmiş performans ölçüm matris modeli sunulmuştur. Benzer bir modelin, NETAŞ A.Ş'nde yıllardır uygulanması ve sonuçta kazanılan 1996-1997 yılları Avrupa Kalite Ödülleri ve 1997 yılı Ulusal Teknoloji ödülüne aday gösterilmesi modelin başarıyla uygulandığını teyit eder niteliktedir. IIÇalışma sonuçlarını özetle ifade etmek gerekirse: (1) Üretim yetenekleriyle rekabette avantaj kazanmak isteyen işletmeler, uygun stratejiler geliştirerek ulaşılmak istenen stratejik amaçlarla, çeşitli fonksiyonel alan politikaları ve günlük üretim faaliyetleri arasında kuvvetli bir bağ ve ilişkiler demetini oluşturmak zorundadır. (2) Performans ölçme sistemlerinin, işletmenin çabalarım ve kısıtlı kaynakların en etkili kullanımını sağlayabilmesi yanında, stratejik amaç ve örgütsel başarımların tüm örgüt içi iletişiminde de önemli bir araç oldukları belirlenmiştir. Çalışmanın önemli kısıt ve sınırlamaları olarak; yalnızca bazı büyük ölçekli Savunma Sanayii işletmelerini kapsadığından sonuçlarının tüm sanayii için geçerli bir örnek çalışma özelliğine sahip olamamasıdır. Diğer taraftan, konuyla ilgili yeterli Türkçe kaynak olmayışı,“performans ölçme sistemi”çalışmasının önemli kısıtlarındandır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In general, large scale enterprises possessing advantages of the economies-of- scale, higher technological capacity and R&D capabilities fulfill significant functions in the general industry of a country. The Defense Industry, integrated with the general industry of a country will be indispensable to have a competitive power globally. Turkey has a strategic position in her region and her imports of weaponry increase steadily. Within a short period of time, e.g. in 15-20 years, she has planned to invest 150 billion dollars in defense contracts. If she transfer more funds abroad, the investment to be made for more productive sectors of the economy will be decreased and that's why, her rate of growth and development will be behind of globally accepted measures. In these days, since Turkish Defense Market needs much more defense products of modern and improved military technology, the harsh competition between national and foreign defense industry firms is increased to gain more share from the unsaturated market. In the light of above mentioned arguments, the objective of this study is to show proper solutions for large scale enterprises in the defense industry by way of establishing and developing performance measurement systems to gain competitive advantage in the global defense market. Firms having effective performance measurement systems to reach perfection participate inevitably in global competition. As a result of this race, the defense firms and finally the economy of our country can gain many advantages and economic benefits. Contemporary business literature with respect to performance measurement systems in Turkey and abroad were scanned to establish a theoretical background of the study. In order to get information about the abilities, potentials and power of competition of Turkish Defense Industry, a sample of companies representing this IVsector is selected as ASELSAN Inc., FMC-NUROL Inc., General Directorate of MKEK, NETAŞ Inc., ROKETSAN Inc., and TAI-TUSAŞ Inc.. For these large-scale enterprises, information on strategic objectives, organizational structures, manufacturing systems and performance measurement systems was obtained by delivering questionnaires and factory visits. In the case studies, information was gotten from the firms and hypotheses were tested by employing some statistical methods. The results of“Mann-Whitney ”U“ Test”and“Friedman Two-way Analysis of Variance of Ranks are presented below”: (1) No significant differences existed between the mean ranks of the strategic objectives based on the functional areas at the.01 and.05 levels of significance for each of the seven companies. (2) In the same way, no significant differences existed between the mean ranks of the strategic objectives based on organizational levels at the.01 and.05 levels of significance. (3) On the other hand, the tests showed that significant differences existed between the mean ranks of the seven strategic objectives within the firms at the.01 and.05 levels of significance. It can be shown from the findings of this study that there is a congruency between organizational levels (as top management vs. plant management and other groups) for the strategic objectives. According to the findings of the case studies related to the defense industry firms, to present competitive dimensions and performance measures within a model, firstly a theoretical model and then a performance measuring matrix model supported with concrete data were introduced. Such a model has being used successfully by NETAŞ for years. It can be remembered that Netaş Inc. was the winners of 1996 & 1997 Europe Quality Prizes, and selected as a candidate for the 1997 National Technology Prize. This situation implies that the model helps to gain advantages. VTo summarize the findings of the study: (1) Enterprises which aspire to gain competitive advantage with their manufacturing capabilities must develop well articulated strategies which provide the major link between the strategic objectives to achieve, and the various functional area policies and operating plans to guide day-to- day activities. (2) Performance measurement systems provide an instrument for communicating objectives and achievements through out the enterprise, as well as guaranteeing that the company is increasing its efforts and using its scare resources in the most effective way. As a last remark, some of the important constraints should be mentioned below. Since this study is done for the large scale defense industry firms, it cannot be prevalent for the whole industrial enterprises as a guide. Additionally, there are not sufficient studies in Turkey related to the topic. VI