İlköğretim 2. kademe Türkçe öğretiminde sosyal becerilerin geliştirilmesi açısından masallar
Tales that develop the social skills in the second grade of primary education of Turkish tuition
- Tez No: 226658
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA MURAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Eğitimde masallardan yararlanma biçimi, her dönemde değişmektedir. Son yıllarda eğitim alanında birçok yeni çalışma yapılmıştır. Geliştirilen yeni yöntem ve teknikler, masallardan malzeme olarak yararlanma biçimlerinin de yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.Yaptığımız çalışma, masalların bir edebi tür olarak incelenmesinden çok, onların Yeni Türkçe Dersi Öğretim Programı ve yeni gelişmeler ışığında materyal olarak kullanılmasına yöneliktir.Çalışmamızın ?Giriş? kısmında, öncelikle ?Dil ve Ana Dili? kavramları üzerinde durulmuş; ?Masalların Ana Dili (Türkçe) Öğretimindeki Yeri? belirtilmiştir. ?Yeni Türkçe Öğretim Programı(2006)? üzerinde durulmuş ve program özet bir şekilde tanıtılmıştır.İkinci bölümde, örnek masallar üzerinde ?Sosyal Beceri? tespitleri yapılmıştır.Daha sonraki bölümlerde, örnek masallar üzerinde ?İleti? tespitleri yapılmış ve kültür aktarımında masalların içerik olarak zenginliği örneklenmiştir. Ayrıca masallar üzerinde ?Altı Şapkalı Düşünme Tekniği?nin kullanımı örneklenmiş, ?Kazanım? tespitleri yapılmış ve bunların sosyal becerilere katkısı incelenmiştir.Son bölümde, bir masalın ?ELVES? yöntemiyle okunması örneklenmiştir. Yöntemin masallarla kullanıldığında sosyal becerilerin geliştirilmesine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The way of using fairy tales in education differs in every period. In recent years, several new studies have been carried out in educational area.New techniques and methods that are developed recently,shows the necessity of revising the ways of using fairy tales as a material..This study is about the usage of fairy tales as a material in the view of New Turkish Lesson Teaching Programme , rather than study them as a type of literature.In the `introduction? part of this study, laguage anal the mother tongue notions have been studied;and the imortance of fairy tales on teaching mother tongue(Turkish) has been mentioned.And also New Turkish Lesson Teaching Programme is studied and introduced as a summary.In the second part, finding message on sample fairy tales is studied. Teaching social skills and the wealth of fairy tales as a content in culture transfer are examplified.In the following parts,using, ?six thinking hats? technique on the sample tales are examplified,benefits, social skill are studied and their contribution to the basic skill are examined.In the last part,reading a fairy tale with the ELVES method is examplified.The effect of this method to develop the social skills is examined when it is used in fairy tales.