İlköğretim 2. kademe Türkçe öğretiminde transaksiyonel analiz açısından hikayeler
Transactionale analysis history in the second grade of primary education of Turkish tuition
  1. Tez No: 226659
  2. Yazar: HÜSEYİN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İlköğretim ikinci kademe Türkçe Öğretimi alanında yapılmış olan bu çalışmada psikolojide iletişim, kişilik ve terapi konusunda çok etkili bir kuram olan Transaksiyonel Analiz Kuramı'nın Türkçe Öğretiminde hikaye türü metinlere nasıl yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır.. Bu tespit hikaye kahramanlarının Transaksiyonel Analiz kuramı verileri doğrultusunda analiz edilmesi yoluyla yapılmıştır.Bu çalışma toplam üç ana başlık doğrultusunda şekillendirilmiş olup bu başlıklar şu şekilde sıralanmıştır. ?Kuramsal Çerçeve? başlığı altında Transaksiyonel Analiz kuramı, Ana dili öğretimi, Türkçe Öğretiminde Yapılandırıcı Yaklaşım, Türkçe öğretiminde metinlerden yararlanma, hikaye türü ve çalışmada hikayeleri kullanılan yazarların edebi kişiliği ile ilgili bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise seçilen hikayeler üzerinde Transaksiyonel Analiz Kuramının verileri olan Yapısal Analiz ve Fonksiyonel Analiz doğrultusunda uygulamalar yapılmış, Transaksiyonel Analiz verilerinden Transaksiyon ve yaşam pozisyonları doğrultusunda öykü kahramanları değerlendirilerek bu kahramanların benlik durumlarının tespitine çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında kuramın verileri doğrultusunda yetişkin benlik durumu koordinatörlüğü altında ebeveyn, yetişkin ve çocuk rollerini dengeli bir şekilde kullanabilen bireyler yetiştirme konusunda hikayelerin bir materyal olarak kullanılıp kullanılamayacağı sonucuna ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been carried out in the fieldof Turkish education at the second grade of primary education, the reflection of Transactional Analysis Theory, that is very effectine theory about personality and therapy, to story type texts has been studied. This study has been carried out by analyzing the story heroes by the help of Transactional Analysis Theory datums.This study consists of three titles and these titles are lined up in the follawing sections. In the first section the informations about Transactional Analysis Theory, mother Tongue Teaching, Instructional Approach on Turkish Teaching, using texts on Turkish Teaching and informations about the literary personality of the authors whose stories are used in this study under the ?Theoretical Frame? title has been given ın the second section the applications have been carried out by the help of ınstructional and functional analysises which are Transactional Analysis Theory datums on the chosen stories. By the help of Transaction and life positnons which are Transactional Analysis datums the egoistic conditrons of the heroes have ben studied by examining them. In the result and proposal section of the study, by the help of the theory datums, under the adult egoistic condition coordinatiors it has been studied that whether the stories can be used as a material to raise individuals that can use parent, adult and teenage roles ewally.