Türkiyedeki kadın yöneticiler ve kadın girişimciler
Woman managers and woman entrepreneurs in Turkey
  1. Tez No: 226667
  2. Yazar: İSMET EMRE GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizde ve dünyada gerçekleşen ekonomik, sosyal ve hukuksal gelişmeler kadını iş hayatının ayrılmaz bir parçası haline getirmiştir. Kadınların toplumsal rolleri bu gelişmeler ile gün geçtikçe değişiklik göstermektedir. Kadınlar bu değişmelere bağlı olarak iş hayatında yerlerini almaya başlamıştır.Çalışmamızda öncelikle Türk kadınının gelişimi, statüsü ve genel durumu göz önüne alınarak; girişimcilik, yöneticilik ve liderlik alanında kadının durumu incelenmiştir.Girişimciliğin anlamı ve ülkemizde kadın girişimcilerin yetiştiği ve geliştiği sosyal ve kültürel ortam, kadın girişimciler ile erkek emsallerinin farklılıkları, kadınların girişimci olurken karşı karşıya kaldıkları sorunlar belirlenmiş ve bu doğrultuda ülkemizdeki kadın girişimcilik sorunları ile destekleme ve özendirme politikaları incelenmiştir. Yöneticilik alanında ise dünyada ve ülkemizde kadın yöneticilerin gelişimi ve durumu, kadının kariyer gelişimi ve iş hayatında ihtiyaç duyduğu yöntemlere değinilmiştir. Liderlik alanında da ; liderlik ve cinsiyet ilişkisi, literatürdeki liderlik kuramları ve kadın liderlik konuları irdelenmiştir.Ayrıca kadın girişimci ve yöneticilerin kariyerleri önündeki engeller toplumun kadına bakışı, eğitim ve aile durumu ile örgüt faktörlerine değinilmiştir Bununla birlikte kadınların liderlik özellikleri ve iş hayatına bulundukları katkıların önemi vurgulanmıştır.Kadın yönetici ve girişimcilerin ülkemizdeki sorunları ve özelliklerini belirlemek için yapılan anket araştırmasında ise kadınların çoğu cinsel ayrımcılığa, önyargılı davranışlara maruz kalmadıklarını, ev hayatlarında ise kocalarından ve ücretli yardımcıdan destek aldıklarını ayrıca çocuk sahibi olmanın kariyer geliştirmedeki performansı düşürebileceğini belirtmiştir. Ankete katılan katılımcıların çoğunluğu organizasyon ve personel ilişkilerinin erkek emsallerine göre daha iyi seviyede olduğunu, kendine güvenmenin, bilgi sahibi olmanın iş hayatında önemli olduğunu ve özgüvenli, lider ve öngörülü olmanın kadın yönetici ve girişimciler için önemli özellikler olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Substantiating economic, social and juridical improvements in our country and in world brought the women to a position of inseparable part of the business life. The communal roles of the women differ day by day with those improvements. Women began to take their places in working life depending upon these changes.In our paper, principally the context of the women on managerial and leadership field has been examined taking into consideration the improvement, status and general condition of Turkish women.The meaning of entrepreneurship and the medium where the female enterpreneurs brought up and improved in our country, the disparities among female and male enterprenours, the issues encountered by the female enterprenours are determined and in this sense the problems of the women on enterprenourship and supporting and incentive policies are studied. On managerial field of the world and in our country the female managers improvement and positions, career development of females and the processes they need in working life are dealed with. In leadership field, the relation between leader and gender, leadership principles in literature and female leadership issues are examined.Besides, the barricades in front of the female enterpreneurs and managers, prospect of the society to females, education and family status and organisational factors are studied. Also the specialities of female leaders and their contributions? importance they do to working life are emphasized.In the survey made to determine the problems of female managers and enterprenours in our country and the specialities of the case, it is defined that they are not exposed to sexual discrimination, forejudged behaviors and they are supported by their husbands and paid helpmate at home but having child would minimize their performances in their career development activities. Many of the participants of the survey expressed their superiority in organisational and personal relations compared with the male counterparts and the importance of self-confidence, having knowledge and the specialities of being visionary with leadership and self-confidence for the female managers and enterprenours.