Müferricü'l-kurub fî Ahbâri beni Eyyûb Asru evlâdı Selahaddîn ve ehîhi El-Melikü'l-Âdil
Müferricü'l-Kurub'a göre Selahaddîn'in çocukları ve kardeşi El-Melikü'l-Âdil Dönemi
- Tez No: 226670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Eyyûbî tarihçisi İbn Vâsıl tarafından kaleme alınan Müferricü'l-Kurûb fî Ahbâri Benî Eyyûb isimli eserin III. cildi tercüme edilmiştir. Selahaddîn Eyyübî'nin vefatından sonra ülkenin varisler arasındaki taksimi ile başlar, kardeşler arasındaki taht mücadeleleri, Selahaddîn'in kardeşi olan El-Melikü'l-Âdil'in ülkenin idaresini ele geçirmesi ve vefatıyla birlikte ülkenin El-Melikü'l-Âdil'in evlatları arasında paylaşımı ile sona erer (590 / 1194-615 / 1218). Eserde, Eyyûbî Devletinin Anadolu Selçuklu Devleti, Zengî ailesi ve Abbasi Halifesi ile olan ilişkilerinin yanı sıra Eyyûbî hanedan üyelerinin doğum, evlilik ve ölümleri ile ilgili detaylı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work the third binding of Eyyubian Historian İbn Vasıl?s Müferricü?l-Kurub fi Ahbari Beni Eyyub was translated. It begins the heirs? sharing out of the kingdom after the death of Selahaddin Eyyubi, it ends (590 / 1194-615 / 1218) with the struggle of the throne and getting hold of the throne of Selahaddin?s brother?s, El-Melikü?l-Adil and the sharing out the throne among his children after the death of El-Melikü?l-Adil. The relations of Eyyubi State with Anatolian Selchuk State, Zengi Family, the Caliph of Abbasi and the births, the marriages and the deaths of the members of Eyyubi dynasty were given in details in this work.