Değişen yerleşim alanlarına göre kent bilinci:Mardin örneği
Conscioüsness depending on urban changing settlement areas: The case of Mardin
- Tez No: 226669
- Danışmanlar: PROF. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, değişen yerleşim alanlarına göre kent bilincinin boyutlarına hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırma, Mardin merkez sınırları içinde oturan 401 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir.Kentlileşme olgusu hem ortaya çıkış biçimi, nedenleri ve hem de sonuçları açısından sosyolojik bir çözümlemeyi ve bakış açısını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma görece birbirinden farklı üç bölgenin kentlileşme düzeylerini tespit etmek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to recognize the urbanization levels of changing settlement areas. So, this research has been carried out over 401 people.How and why the issue of urbanization has appeared and its results need sociological appoach and solution. This survey has been achived to analize urbanization levelsof three different areas.