İbn Vâsıl'ın Muferricu'l-Kurûb Fî Ahbâri Benî Eyyûb adlı eserine göre Büyük Selçuklular ve Türkiye Selçukluları (h.476-641=1083/1084-1243/1244)
Great Seljuks and Seljuks of Turkey in Ibn Wasil's Mufarrij Al-Kurub Fi Akhbar Bani Ayyoub (h.476-641=1083/1084-1243/1244)
- Tez No: 605678
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tez çalışmasının amacı, Eyyûbi tarihçisi İbn Vâsıl'ın Muferricu'l-Kurûb Fî Ahbâri Benî Eyyûb adlı eserinde Büyük Selçuklular ve Türkiye Selçukluları ile ilgili olarak hangi bilgilerin verildiği ve bu konuların nasıl ele alındığının ortaya konulmasıdır. Tezde, Muferricu'l-Kurûb'da Büyük Selçuklular, kolları, tâbîleri ve Türkiye Selçukluları ile ilgili bilgiler Türkçeye çevrilmiş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Muferricu'l-Kurûb'da Büyük Selçuklular, kolları ve Türkiye Selçuklularına dair yer alan konular, o dönem kaynaklarındaki bilgilerle karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve İbn Vâsıl'ın eserinin Selçuklu tarihi açısından katkıları ve değeri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to deal with the records related to Great Seljukis and Seljukis of Anatolia in İbn Wasil's chronicle Mufarriju'l-Kurûb Fî Ahbâr Bani Ayyoub. In the thesis, the passages related to Great Seljukis and their branches and Seljukis of Anatolia have been translated into Turkish and made an assesment on them. The topics related to the chronicle and original problems of the Seljuki history are dealt in a comparative way with the main historical sources written at that period. The thesis reveals the contribution and value of İbn Wasil's work to the Seljuki history.