Cumhuriyet dönemi azınlık politikaları kapsamında bir sosyal hizmet kuruluşu: 'İmroz/Gökçeada Yetiştirme Yurdu'
'Imbros/Gökceada Foster Home': A social work institution within the scope of minority policies of the Turkish Republican period
- Tez No: 723209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Tarih, Social Work, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet döneminde gayrimüslim azınlıkları hedef alan Türkleştirme politikaları, İmroz özelinde bir yetiştirme yurdu aracılığıyla incelenmiştir. Lozan Antlaşması'na bağlı olarak temel hak ve güvenceleri korunan İmrozlu Rum Ortodoks nüfusun göçe zorlanmasının ardındaki politikalar ve İmroz özelinde sürdürülen nüfus politikalarının yanı sıra kamulaştırma uygulamalarına odaklanılarak, bir sosyal hizmet kurumu olan İmroz Yetiştirme Yurdu ele alınmıştır. Yurdun kurulduğu yıl olan 1966, adanın Türkleştirilmesinde kritik bir döneme karşılık gelmektedir. İmroz Rum Ortaokulunun kamulaştırması ardından açılan yetiştirme yurdunun, adanın Türkleşmesindeki etkisi mercek altına alınmıştır. Yetiştirme yurdunun, İmroz'da faaliyet gösterdiği dönemin özellikleri, o dönemde yurtta kalan ve çalışan kişilerin anlatılarına dayanarak derinlemesine görüşme ve arşiv belgeleri aracılığıyla incelenmiştir. Teorik çerçeve ise Louis Althusser'in Devletin İdeolojik Aygıtları (DİA) ve Erving Goffman'ın Total Kurum kavramlarıyla çizilmiştir. Devletin İdeolojik Aygıtlarının temel işlevleri ile Total Kurumların özelliklerinden yola çıkılarak İmroz Yetiştirme Yurdu ve yurdun ideolojik boyutu ele alınmıştır. Bu araştırma, İmroz Yetiştirme Yurdunun adada uygulanan Türkleştirme politikalarının etkisini artırmada ideolojik ve demografik bir rolü olduğuna odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkification policies towards non-Muslim minorities in the Republican period were examined through an orphanage in Imbros. The policies behind the forced migration of the Greek Orthodox population of Imbros, whose fundamental rights and guarantees were protected under the Treaty of Lausanne, were examined. At this point, Imbros Orphanage, has been discussed by focusing on the expropriation practices as well as the population policies carried out in Imbros. 1966, the year the orphanage was founded, corresponds to a critical period in the Turkification of the island. The effect on the Turkification of the island of the orphanage, which was opened after the expropriation of the Imbros Greek Secondary School, was examined. The characteristics of the orphanage, within the period it was active in Imbros, were examined based on the narratives of the people who lived and worked in the orphanage at the time through in-depth interviews and archival study. The theoretical framework is drawn with the concepts of Louis Althusser's Ideological State Apparatuses (ISA) and Erving Goffman's Total Institution. Based on the basic functions of the Ideological State Apparatuses and the characteristics of Total Institutions, Imbros Orphanage and the ideological dimension of the orphanage are discussed. The research revealed that Imbros Orphanage has an ideological and demographic role in increasing the effect of Turkification policies on the island.