Gökçeada'nın değişen sembolik ekonomisinde İmroz Rumları
Imbros Greeks in the changing symbolic economy of Gökçeada
- Tez No: 918569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kuzey Ege Adalarından olan Gökçeada yakın tarihte kayda değer bir değişim dönüşüm yaşamıştır. 1970'lere kadar Hristiyan Ortodoks Rumların yoğunluklu olarak yaşadığı bir ada iken belirtilen tarihten itibaren Rum nüfusunda hızlı bir azalma meydana gelmiştir. Rum nüfusunun azalmasına ters orantılı bir biçimde adadaki Türk ve Müslüman nüfusta artış meydana gelmiştir. Tez çalışmasında bu durumun Türkleştirme politikaları sonucunda ortaya çıktığı ileri sürülmüştür. Ekonomide izlenen neoliberal politikalar ve Avrupa Birliğine adaylık sürecinin de etkisiyle geçmişteki niceliğe ulaşamasa da adadaki Rum nüfusta bir artışın meydana geldiği gözlemlenmiştir. Eski adı İmroz olan adadan; Rumların göç etme nedenleri, İmroz'un Gökçeada olma süreci, Gökçeada'nın Rumları nasıl hatırladığı konuları irdelenmekle beraber neoliberal çağda Gökçeada'nın İmroz Rumlarının sembolik kültürüne ne denli eklemlendiği ortaya konulmaktadır. İlki 1998 yılında yapılan Geleneksel Gökçeada Film Festivali ile Rumlar için kutsal olan Panaiya'nın aynı döneme denk gelmesi dikkat çekicidir. Ayrıca, adada Rumlara özgü sembolik kültür öğelerinin ön plana çıktığı turizm politikaları göz önünde bulundurulduğunda Rumların sembolik sermayelerinin sembolik ekonomiye dönüşümü ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gökçeada, one of the North Aegean Islands, has experienced a remarkable transformation in recent history. Until the 1970s, the island was predominantly inhabited by Greek Orthodox Christians, but since then there has been a rapid decline in the Greek population. In inverse proportion to the decrease in the Greek population, there has been an increase in the Turkish and Muslim population on the island. In this framework, it is argued in the thesis that the Turkification policies have resulted in this situation. With the neoliberal policies pursued in the economy and the effect of the European Union candidacy process, it has been observed that there has been an increase in the Greek population on the island, although it has not reached the previous quantity. The reasons for the migration of the Greeks from the island formerly known as Imbros, the process of Imbros becoming Gökçeada and how Gökçeada remembers the Greeks are analysed, as well as the extent to which Gökçeada relies on the symbolic culture of the Greeks of Imbros in the neoliberal era. It is noteworthy that the Traditional Gökçeada Film Festival, the first of which was held in 1998 and Panaiya, which is sacred for the Greeks, coincide with the same period. In addition, the transformation of the symbolic capital of the Greeks into symbolic economy is revealed, considering the tourism policies in which the symbolic cultural elements specific to the Greeks come to the fore.