Devlet düşüncesi ve kamu yönetiminin gelişimi
The idea of state and the development of public administration
  1. Tez No: 226707
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada devlet düşüncesi ve kamu yönetiminin; doğuşu, gelişimi ve bu konular üzerine gelinen nokta ele alınmıştır. Çalışmanın esas problemi insanın ?köken? olgusuna duyduğu merak doğrultusunda devlet ve devletin işlerinin yürütülmesinin doğuşu ve gelişimidir.Çalışmanın giriş bölümünde problem tanımlanarak alt problemlere ayrılmıştır. Araştırmanın amacı ve önemi vurgulanarak sınırlılıklar belirlenmiştir. Araştırmada ?Genel Tarama? modeli esas alınmış, araştırmanın yürütülmesinde ?Betimleme? yöntemine başvurulmuştur. Birinci bölümde son olarak araştırma evreni belirtilerek çalışmada anahtar olacak bazı tanımlara kısaca yer verilmiştir.Tanımlanan problem çerçevesinde çalışmanın ikinci bölümünde; devlet kelimesinin anlambilimsel özüne dair yapılan incelemelere ve devlet hakkında çeşitli kültürlerdeki mitolojik öğelere yer verilmiştir. Devletin kökenleri hakkında bazı çağdaş yazarların kuramlarından bahsedilerek, felsefenin de ışığında yapılan bazı devlet tanımları konu edilmiştir. Bu bölümde son olarak devlete dair ideolojik yaklaşımlara yer verilip modern anlamda devletin gelişimi de ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde `Kamu Yönetimi' konu edilmiştir. Bu bağlamda öncelikle `yönetimin' tarihsel gelişimi, yönetimin konusu ve işlevleri ele alınmıştır. Daha sonra `kamu' ve `kamu yönetimi' kavramları tarihsel bir bütünlük içerisinde irdelenmiştir. Bu bölümde ayrı ayrı ele alınamayacak kadar iç içe geçmiş olan devlet biçimleri ve kamu yönetimi ilişkisi/belirlenimine de yer ayrılmıştır. Bölümün sonunda bilimsel bir disiplin olarak kamu yönetiminin gelişimine yer verilmiş ve konunun ülkemiz boyutu da çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise devlet düşüncesi ve kamu yönetimim uygulamalarında gelinen nokta konu edilmiştir. Bu doğrultuda çağımızın göz ardı edilemeyecek gerçekliği olan küreselleşme olgusundan bahsedilmiştir. Bu bölümün sonlarında Türkiye'nin idari yapısı da ele alınarak, özellikle 1980'li yıllardan sonra ülkemizin devlet yapısı ve kamu yönetiminde yaşanan değişiklikler incelenmiştir.Son bölümde de; devlet düşüncesi ve kamu yönetiminin gelişimi üzerine yapılan bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the origin, the development and the current position of the idea of state and public administration. The basic argument of the study is the birth and the development of the concept of state and state affairs in the frame of man?s curiosity of the phenomena of ?origin?.In the introduction chapter the problem is defined and classified into sub-titles. The aim and the importance of the study are explained and the limits are clarified in this part. ?General Scanning? model is applied thorough the research and ?Description? method is adopted through the study. Finally, the scope of study is clarified in the first chapter and some key terms for the study are explained briefly.The second chapter of the study deals with the studies related to the semantic origin of the state and mythological elements about state in various cultures in the frame of the abovementioned argument. The theories of various writers about the origins of the state and some of the definitions of the state in relation to philosophy are mentioned in this part. This part is concluded with some ideological approaches to the state and the development of the state in modern sense.The third chapter deals with ?Public Administration?. In this part, first of all the historical development of ?administration?, the subject and purposes of administration are pointed out. After that, the concepts of ?public? and ?public administration? are analyzed in a historical holistic approach. This part also deals with various forms of state and public administration that became so interrelated with each that cannot be analyzed separately. At the end of this part, the development of public administration as an academic discipline is discussed and its appearance in our country is included in the study.In the fourth chapter of the thesis, the current situation of the idea of state and public administration is explained. This part also deals with globalization which became a phenomenon that cannot be ignored in our era. Turkey?s administrative structure, especially the changes in the structure of state and public administration afters 1980s are analyzed at the end of this part.In the conclusion part, the outcomes and suggestions upon this study on the development of the state and public administration are explicated.