Türkiye'de etnik terör: ASALA ve PKK örneği
Ethnic terror in Turkey: Examples ASALA and PKK
- Tez No: 226711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 1970'li yıllardan itibaren Türkiye'yi tehdidi altına alan“Etnik Terör”konusu mevcut bilgi ve belgeler ışığında incelenmiştir. Ancak, etnik terör tehdidi terörizmden ve ayrılıkçı isyanlardan soyutlanarak incelenemeyeceğinden terörizm ve ayrılıkçı isyanlarda gözden geçirilmiş ve Türkiye'yi ve Türkleri hedef alan etnik terör örgütleri incelenmiştir.Çalışmanın hazırlanması için geniş literatür taraması temel araştırma tekniği olarak benimsenmiştir. Bu çerçevede, ilk olarak uluslararası kamuoyunun üzerinde bir türlü uzlaşamadığı terör ve terörizm hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Daha sonraki bölümde, çalışmanın ana konusu olan etnik terörün tanımı, amacı, nedenleri ile tarihçesi ele alınarak, Türkiye'nin etnik teröre maruz kalmasında jeopolitik konumunun etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise; Türkiye'yi ve Türkleri hedef alan Ermeni ve Ayrılıkçı Kürt Hareketi Kaynaklı Etnik Terör örgütlerinin kuruluşları, amaç ve hedefleri, gerçekleştirdikleri eylem türleri ve finans kaynakları ele alınarak; iki örgüt arasındaki benzerlik ve farklılıklardan yola çıkarak aralarındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda; Türkiye'yi hedef alan etnik terör örgütlerinin hangi isimle faaliyet gösterirlerse göstersinler dış güçler tarafından Türkiye'nin gelişmesini ve bölgede lider ülke olmasını engellemek amacıyla kuruldukları, desteklendikleri ve etnik terörle mücadelede askeri mücadelenin tek başına çözüm olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra etnik terör örgütleri ile mücadelede askeri çözüm ile beraber sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, psikolojik, coğrafi ve eğitim alanlarını da kapsayan çok boyutlu çözümler üretilerek, top yekûn mücadele başlatılması ve de üzerinde kararlılık gösterilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, subject of ?Ethnic Terror? which has threatened Turkey since 1970s is analyzed in the light of existing knowledge and documents. However, since threat of ethnic terror cannot be examined by isolating it from terrorism and separatist revolts, terrorism and separatist revolts are also reviewed and ethnic terrorist organization targeting Turkey and Turkish people are also analyzed.Comprehensive literature review is adopted in principle as the main research method while preparing the study. In this framework, firstly general information is attempted to be provided concerning terror and terrorism on which international common opinion can never come to a compromise. In the following section, the effect of geopolitical location is tried to be analyzed in exposure of Turkey to ethnic terror by discussing the main topic of the study namely ethnic terrorism with its definition, aim, reasons and history. In the last section, relationship between Armenian and Separatist Kurdish Movement based Ethnic Terrorist organizations targeting Turkey and Turkish people is attempted to be explained by dealing with similarities and differences between two organizations in terms of their establishment, aims and goals, types of actions they take and their financial resources.In the wake of the studies, no matter under what name the ethnic terror organizations that targets Turkey operates under, it has been noticed that the organizations are established and supported by the external powers in order to prevent Turkey?s development and for it to become a leader in its region, also, it has been also seen that military dispute has not been a solution by itself. Besides this, it has been concluded that along with military solutions against ethnic terror organizations, multi dimensional solutions must be generated in social, cultural, economical, judicial, psychological, geographical and educational areas to start a total struggle and absolute determination must be shown.