Beş faktör kişilik özellikleri ile iş değerleri arasındaki ilişki üzerine bir inceleme
A study of relationship between five factor personality traits and work values
  1. Tez No: 226760
  2. Yazar: BAHAR TOMRUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, beş faktörlü kişilik özellikleri ile iş değerleri arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın verileri, Türkiye'deki özel sektörde çalışan mavi yakalı çalışanların kişilik özellikleri ile iş değerleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla, iki özel sektör işletmesinin mavi yakalı 203 personelinden toplanmıştır. Ayrıca, çalışanların kişilik özellikleri, iş değerleri ve demografik özellikleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Hipotezleri test etmek için korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada hangi kişilik özelliklerinin iş değerleriyle ilişkili olduğu, nasıl ve neden ilişkili olduğu sınanmıştır. Araştırma bulguları, beş faktör kişilik özellikleri ile iş değerleri arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçta, kişilik özellikleri alt boyutlarının iş değerleri ile ilişkisi tartışılmış bazı öneriler getirilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the relationships between the work values and the five factor personality traits. Data were collected from 203 individuals who are working in Eczacıbaşı Vitra and Vestel. Correlation analyses were performed to test the hypotheses of the study. In addition, the other hypothesis of the thesis is to see how work values of the employees differ against the demographic differences. People choose to remain in jobs or to leave them on basis of various work-related features that they perceive are important.The question adressed in this thesis is which personality traits are related to work values how and why they are.The results of the study relaved that there are significant relationship between five factor personality traits and work values. The study concludes recommendations for further study and practice.