Sınıf öğretmenlerinin ilköğretim programlarındaki değerlendirme sürecine ilişkin görüşleri
Primary school teacher? opinions about assessment process of primary education curriculums
  1. Tez No: 226761
  2. Yazar: EBRU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHADDİN ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim sınıf öğretmenlerinin ilköğretim I. kademe programlarındaki değerlendirme süreçlerine ve değerlendirme süreçlerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerinin alınmasıdır.Bu çalışmada, ilköğretim sınıf öğretmenlerinin ilköğretim I. kademe programlarındaki değerlendirme süreçlerine ilişkin görüşlerine ait veriler, 2006-2007 öğretim yılında il merkezinde, ilçe merkezinde ve köylerde 45 farklı ilköğretim okulunda görev yapan 511 sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında anket yoluna gidilmiştir. Verilerin analizinde yüzde-frekans hesaplamaları ile t-testi kullanılmıştır. İlköğretim sınıf öğretmenlerinin ilköğretim I. kademe programlarındaki değerlendirme süreçlerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerine ait veriler ise; 4 tanesi köylerdeki okullarda görev yapan, 4 tanesi ilçe merkezlerine bağlı okullarda görev yapan ve 8 tanesi il merkezine bağlı okullarda görev yapan olmak üzere 16 sınıf öğretmeni aracılığıyla görüşme yoluyla toplanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, programlardaki değerlendirme süreçlerine genel olarak bakıldığında, değerlendirme yöntemlerinin yararlı olduğu düşünülmekte, ancak bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların başında, maddi külfet, zaman sıkıntısı, sınıf mevcutlarının kalabalık olması, veliler ile zor iletişime geçilmesi ve materyal sıkıntısı gelmektedir. Özellikle il merkezinde görev yapan öğretmenler, sınıf mevcutlarının kalabalık olmasından dolayı zaman sıkıntısı çektiklerini belirtmişlerdir. İlçe ve köylerde görev yapan öğretmenler ise daha çok materyal sıkıntısı çektiklerini, okullarında yeterli donanım bulunmadığını belirtmişlerdir. Ayrıca, ilçe merkezi ve köylerde görev yapan öğretmenler velilerinin değerlendirme sürecine katılmadığını belirtmişlerdir. İl merkezindeki öğretmenler ise velilerinin değerlendirme sürecine nasıl katılacaklarını tam olarak kavrayamadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to get primary school teachers? views about the assessment processes of primary education curriculums and the problems that are encountered during the assessment processes.In this study, data necessary to get primary school teacher?s views about the assessment processes at primary education curriculums were obtained from a total of 511 primary school teachers working in 45 different schools in the city center, in towns and in villages in 2006-2007 education season. The data was collected via puplic surveys. In the data analysis the data, frequency and percentage analysis tecnuqies and t-test analysis tecqniques were used. An interview method was used in analiysing the data of the primary school teachers? views about the problems which were encountered during the assessment processes. 4 interviewees were selected from primary schools in villages, 4 interviewees were selected from primary schools in towns and 8 interviewees were selected from primary schools in the city center.The results of the study show that primary school teachers think positive about the assessment processes at primary education curriculums, but they encounter some problems. The biggest problems arised in the process of assessment are crowded classes, economic difficulties, material difficulties and difficulty in having a contact with parents. The results demonstrate that primary school teachers who work in the city center emphasized that since classes were very crowded, they suffered from time difficulties. Primary school teachers who work in towns and villages emphasized that they especially suffered from material difficulties. Furthermore, primary school teachers who work in towns and villages stated that they could not have a contanct with parents. However primary school teachers who work in the city center emphasized that they were not very clear about how the parents would take part in the asessment processes.