Türkiye'de dolaylı vergilerin gelişimi ve makro ekonomik etkileri
Development of indirect taxes in turkey and its macroeconomical affects
- Tez No: 226808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de dolaylı vergilerin gelisimi ve makro ekonomiyeetkileri incelenmistir. Bilindiği gibi bir ekonomide vergiler birinci derece önemlifinansman kaynağı olmakta, vergilerin kimden hangi oranda alındığı ve ne sekildekullanıldığı büyük önem tasımaktadır. Türkiye'de vergi politikasındaki tercihlerson yıllarda dolaylı vergiler üzerinde yoğunlasmakta, bu durum ekonomide farklıetkiler ortaya çıkarmaktadır. Dolaylı vergilerin makro değiskenleri hangi yöndeetkilediği, her bir değisken için farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, development of indirect taxes in Turkey and its effects tomacroeconomics are examined. As it is well known, in an economy taxes areprimary financial sources, it is of great importance how and from whom thesetaxes are received. In Turkey, choices on tax politics are heavily emphasised onindirect taxes in recent years , this situation leads to different effects on economy.The way in which indirect taxes affect macro variables differ for each variable.