The value relevance of economic value added (EVA): An application at İstanbul Stock Exchange
Ekonomik katma değer (EKD): İstanbul Menkul Kıymetler Borsası uygulaması
  1. Tez No: 226814
  2. Yazar: AHMET ŞAKİR TANRIÖVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞNUR BALSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada Ekonomik Katma Değer (EKD) ile hisse senedi fiyatları arasında ilişki ve EKD'nin hisse senedi katılımcıları tarafından yatırım kararlarında kullanılıp kullanılmadığı belirlenmeye ve incelenmeye çalışılmıştır.Gittikçe artan sayıda şirket tarafından uygulanan göreceli olarak yeni bir kavram olan EKD'nin, hisse başına kazanç (HBK) ve hisse başına defter değeri (HBDD) ile birlikte, hisse senedi fiyatları arasındaki ilişki Istanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören şirketler üzerinde araştırılmıştır. Bu nedenle, 2006 ve 2007 yılları için, IMKB 100 endeksinde işlem gören finansal olmayan 69 firma incelenmiş, firmaların EKD'leri hesaplanmış ve hisse senedi fiyatı ile EKD ilişkisi regresyon analizi ile incelenmiştir.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde performans konu detaylı olarak incelenmiştir. Performans ölçüm kriter ve sistemleri, geleneksel finansal metodlar ve ekonomik kar kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm EVA teorisini açıklamaktadır. Finansal ve muhasebe hesaplamalarından kaynaklanan sapmaların etkisini ortadan kaldırmak için gerekli olan düzenlemeler bu bölümde açıklanmıştır. Ayrıca, vergi sonrası net operasyonel kar, sermaye ve sermaye maliyeti konuları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, EKD uygulamaları, zayıf yönleri, örnekleri incelenmiş EKD ve diğer finansal ölçüm araçları ile karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde regresyon uygulamasına yer verilmiş ve sonuçlarının analizi yapılmıştır. Son olarak, sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research project identifies whether there is a relationship between Economic Value Added (EVA) and stock prices and whether EVA is used by the stock price market participants in their investment decisions or not, and investigates them.As a relatively new concept that is being implemented by an increasing number of firms; EVA?s relationship with stock prices along with earnings per share (EPS) and book value per share (BVS) is investigated among the companies functioning in Istanbul stock Exchange (ISE). So that, for 2006 and 2007 years, 69 non financial companies in ISE 100 Index are examined, their EVA values are computed and relationship between EVA and stock prices are examined through regression analysis.The study consists of four parts. In the first part, performance concept is investigated in detail. Performance measurement criteria and systems, traditional financial methods and economic profit concepts are emphasized. The second part displays theoretical framework of EVA. Adjustments required to eliminate accounting and financial distortions are clarified. Moreover, Net Operating Profit after Taxes (NOPAT), capital and cost of capital calculations are discussed. In the third part, EVA implications, weaknesses, examples and comparison with other financial measures are stated. In the fourth part, the regression model and numeric results are enclosed. Lastly, the results and proposals are presented as a conclusion.