Hadrianopolis Roma Dönemi seramiği
Hadrianopolis Roman Period pottery
- Tez No: 226833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN LAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
İmparator Hadrianus tarafından MS. 123?125 yılları arasında bir ordugah (castrum) olarak kurulmuş olan Hadrianopolis kentini çevreleyen sur duvarlarının bir bölümünün ortaya çıkartılması amacıyla, 2002?2003 yıllarında Edirne Müzesi tarafından kurtarma kazıları yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda Roma dönemine ait seramik parçaları ve seramik fırınları ortaya çıkartılmıştır. Bu çalışma kapsamında ortaya çıkartılmış olan seramik parçaları incelenmiştir.İlk aşamada çalışmaya dahil edilen seramik parçaları fotoğraflanmış ve çizimi yapılmış, sonrasında sınıflandırılarak tiplere ayrılmıştır. Çeşitli form ve özellikte olan bu seramikler, aynı tabakalardan gelmiş olan sikke ve kandiller göz önünde tutularak, paralelleriyle birlikte değerlendirilip, tarihlendirilmeye çalışılmıştır. Seramikler açık ve kapalı kaplar olarak sınıflandırıldıktan sonra form ve işlevlerine göre alt başlıklar altında toplanmıştır. Ayrıca bu grupların dışında fırın içerisinden gelen seramikler, Terra sigillatalar ve unguentariumlar ayrı başlıklar altında değerlendirilmişlerdir.Sonuç olarak Trakya bölgesinde Geç Roma döneminde birçok merkezin yanında Hadrianopolis kentinde de seramik üretiminin var olduğu ortaya konulmuştur. Trakya bölgesinde yer alan diğer seramik üretim merkezlerinde üretilmiş olan seramiklerin Hadrianopolis'te ki seramikler ile aynı form özellikleri taşıdıkları görülmüştür. Yerel üretim dışında ithal olan seramik kaplarında varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rescue excavations were conducted by Edirne Museum in 2002-2003 in order to uncover the city wall surrounding the city of Hadrianopolis established by Emperor Hadrianus as a military camp (castrum) in AD 123-125. During the excavations, ceramic fragments and pottery kiln belonging to the Roman Period were discovered. In the present study, these ceramic fragments were examined.First, ceramic fragments included in the study were photographed and their drawings were made. Later, they were classified and sorted according to their types. These ceramics with various forms and characteristics were evaluated together with their parallels and were dated considering coins and candles found in the same layer. After being classified as open and closed vessels, ceramics were subtitled according to their form and functions. Moreover, apart from these groups, ceramics found in the pottery kiln, Terra sigillata and unguentaria, were evaluated under different titles.In conclusion, the present study reveals that ceramic production existed in the city of Hadrianopolis as well as in many other centers during Late Roman Period in Trace region. Ceramics produced in other ceramic production centers located in Trace region were found to have the same form characteristics as those in Hadrianopolis. Imported ceramic vessels apart from local production were also found to exist then.