Roma Dönemi'nde Hadrianopolis (Edirne) kent surları
Hadrianopolis (Edirne) city fortification wall in the Roman Period
  1. Tez No: 535032
  2. Yazar: RAMAZAN TABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir sınır şehri konumundaki Edirne'nin ilk yerleşim alanını konu eden tezimde, günümüze değin parça parça da olsa korunmuş Hadrianopolis kenti surları incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde antik Trakya Bölgesinin coğrafi sınırları çizilmiş, bölgede yaşamış olan Trak kabilelerinin yerleşim alanları ile ilgili bilgiler verilirken, kültür ve yaşamlarından anektodlar sunulmuştur. Farklı imparatorlukların sınırları içerisinde kalmasının ardından bir Roma eyaletine nasıl dönüştüğü anlatılmıştır. İkinci bölümde Edirne tarihi irdelenmiş olup, şehrin farklı zamanlarda farklı isimlerle anıldığı anlatılmış, özellikle Antik Çağ kaynaklarında şehrin anlatıldığı bölümler kronolojik şekilde nakledilmiştir. Üçüncü bölümde Osmanlı Devleti tarafından feth edilişinden başlanmış olup, seyyahlar ve kent tarihçilerinin Hadrianopolis kalesi surları hakkında vermiş oldukları bilgiler aktarılmıştır. Surlardan günümüze kadar varlığı devam etmiş olan alanların fotoğrafları ve bilgileri aktarılmış, kale ve yakın çevresinde yapılmış olan sondaj ve kurtarma kazıları sonucu açığa çıkartılmış olan sur kalıntıları incelenmiştir. Sonuç bölümünde Hadrianopolis kentinin benzeri olan castrumlardan örnekler verilmiş, sondaj ve kurtarma kazısı alanları harita üzerinde işaretlenmiş, ortaya çıkartılmış olan sur kalıntıları değerlendirilmiş, surlara ait bir öneri çizimi gerçekleştirilmiştir. Kente girişi sağlayan kapılar ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, which discusses the first settlement of Edirne, a city which has a frontier town position, the city walls of the ancient city of Hadrianopolis, which maintained its existence fragmentarily until today are axamined. In this first chapter, the borders of ancient Thrace are drow, information regording the settlement areas of the Thracian tribes living in the region as well as anecdotes from their culture and life, is given. How Edirne is transformed into a Roman state after remaining within the limits of different empires, is explained. In the second chapter, Edirne's history is examined. The different names of the city, which were given in different periods, are investigated. The sections where Edirne is described in the texts of ancient authors are described in a chronological order. The third chapter starts with the conquest of the city by the Ottoman State and continues with the information given by the travelers and urban historians regording the city walls of Hadrianopolis. The photos and informations of the surviving parts of the city walls are cited. The remains of city walls which were unearthed after drilling and rescue excavations conducted around the city walls and their immediate surroundings are examined. In conclusion, examples of castrums which are similar to the Hadrianopolis cities are given. The drilling and rescue excavation areas are marked on the map, the unearthed remains of city walls are examined, and an advisory drawing belonged to the city walls are made. Some suggestions are affered for the gates which provide entrance to city.