Hadrianopolis pişmiş toprak buluntuları
Ceramics finds from Hadrianopolis
  1. Tez No: 423059
  2. Yazar: GÜLSEREN KAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 845
Özet
Bu tez çalışmasında Güneybatı Paphlagonia Bölgesi'nde (Orta Anadolu'nun kuzeybatısı) bulunan Hadrianopolis Örenyeri'nde 2005 ile 2008 yılları arasında ele geçen seramik buluntular tanıtılmaktadır. Batısında Bithynia, doğusunda Pontus ve güneyinde Galatia ile sınırlanan Paphlagonia, Orta Anadolu ile Batı Karadeniz kıyıları arasında yer almaktadır. Bu tez çalışmasının odak noktasını Hadrianopolis kenti ile yayılım alanında, farklı bir ifade ile Karabük İli, Eskipazar İlçesi'ndeki Viranşehir ve yakın çevresinde ele geçmiş olan arkeolojik pişmiş toprak buluntular oluşturmaktadır. 2005 ve 2008 yılları arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nden arkeolojik bir ekip Hadrianopolis ve yakın çevresinde arkeolojik yüzey araştırmaları, kazılar ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirmiştir. Bu dört sezon arazi çalışmasında Demir Çağı öncesi dönem (en erken İ.Ö. 4. bin yıl) ile Orta Bizans Dönemi (en geç İ.S. 11. yüzyıl sonu/İ.S. 12. yüzyıl başı) arasına ait olan 1550 adet seramik parçası ele geçmiş olup, pişmiş toprak buluntular arasında en yoğun grubu Geç Roma-Erken Bizans Dönemi (İ.S. geç 5. yüzyıldan İS. 8. yüzyılın ortasına dek) kaba seramiği oluşturmaktadır. Bu çalışmada kronolojisine, işlevine, yüzey işlemlerine, renk ve katkı maddelerine dayanarak 30 adet ana seramik grubu oluşturulmuştur. Bu çalışma, seramik gruplarının her birinin buluntu alanını, tipolojilerini ve hamurlarının ayrıntılarını, kapsamlı bir kataloğunu ve her parçanın fotoğrafının yanı sıra, çizimlerini içerir. Geçerli bir kronoloji veren ve tüm seramik gruplarını sürekli ve bütüncül bir düzen içinde sunan bu tez çalışması Karadeniz Bölgesi'nin ilk geniş kapsamlı arkeolojik seramik değerlendirmesidir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation pottery finds from Hadrianopolis in southwestern Paphlagonia (north-central Turkey) are presented in detail which were collected between the years 2008 and 2005. Paphlagonia was an ancient region on the Black Sea coast of north central Anatolia, bordered by Bithynia to the west, Pontus to the east and Galatia to the south, and the focus of this dissertation is the finds from Hadrianopolis and its chora in southwestern Paphlagonia, i.e. the region of Eskipazar in the Turkish Province Karabük.Between 2005 and 2008 an archaeological team from the Dokuz Eylül University in İzmir carried out archaeological field surveys, excavations and restaurations at Hadrianopolis and its close surroundings. During these four field campaigns 1550 sherds belonging between the Pre-Iron Age (IVth mill. BC.) and the Middle Byzantine period (late 11th/early 12th cent. AD.) were collected most of which consists of Late Roman-Early Byzantine (late 5th-mid. of 8th cent. AD.) coarse ware. In this study 30 main pottery groups were constituted based on their chronology, function, surface treatment, colour and inclusions. This dissertation includes a detailed description of each find deposits, typologies and fabrics of wares and a comprehensive catalogue, drawing as well as photo of each sherds. It is thus the first extensive pottery report of the Turkish Black Sea area, offering a continual picture of all the wares and chronologies available.