Anadolu güzel sanatlar lisesi resim bölümü öğrencilerinin kavramsal sanatla ilgili görüşleri üzerine bir araştırma(Diyarbakır ili örneği)
Vision of the students of the anatolian fine arts high school picture department about conseptual art (The sample of Diyarbakır)
- Tez No: 226867
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada AGSL'nin resim bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin kavramsal sanata ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın evrenini Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel veri kaynakları, sanat etkinlikleri ve kavramsal sanat ekinlikleri hakkında soruların bulunduğu anket formundan elde edilmiştir. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılabildiği için örneklem alınmamıştır.Araştırmada betimsel yöntemden yararlanılmıştır. Araştıranın belirlenen amaçlarını gerçekleştirebilmek için AGSL resim bölümünün müfredat programı, genel kültür dersleri dışındaki branş dersleri ve bu derslerin içerikleri konularında literatür taramaları yapılmıştır. Diyarbakır AGSL resim bölümünde öğrenim gören öğrencilere kavramsal sanat hakkındaki görüşlerinin neler olduğunu belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş bir anket formu uygulanmıştır. Elde edilen bulgular yorumlanarak öneriler geliştirilmiştir.Diyarbakır AGSL resim bölümü öğrencileri için anket formunda 20 adet soru bulunmaktadır.Anket formları Diyarbakır AGSL yöneticilerinden izin alınarak uygulanmıştır. Anket formlarına verilen yanıtların sonucuna göre: Öğrencilerin büyük bir kısmı kavramsal sanat ve güncel sanat etkinliklerini-sergilerini takip etmektedir. KavramsalSanat müfredatta yer almadığı için öğrencilerin büyük bir kısmı, derslerinde kavramsal sanata yer verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study to evaluate the conceptual art vision of the students of the Art Department of Anatolian Fine Arts High Schools is aimed.Diyarbakır AFAHS students form the total field under survey.Quantitative research technique is used in this study. Quantitative data resources are formed by a questionnaire which includes questions about art activities and conceptual art activities.Descriptive method is used in the research. In order to fulfill the purpose of the research curriculum of the Art Department, the courses except the general knowledge and the contents of these courses are surveyed with a literature approach. A questionnaire which was enhanced by the researcher to understand the visions of the students of the Art Department of AFAHS was applied. Suggestions were enhanced by the interpretion of the findings of the research.There are 20 questions for the students of AFAHS in the questionnaire.Questionnaires were applied by the permission of the administration of AFAHS. According to the answers that were given to the questionnaire: The majority of the students pursue the conceptual art and current art activities-exhibitions. The majority of the students brought out that there are no conceptual art expositions in their branch curriculum and they want it to be in the curriculum.