İlköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin ebeveynlerinin sosyal kaygıları ile çocukların sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between 6. and 7. grade students social skills and parental social anxiety
- Tez No: 226868
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada, ilköğretim 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin ebeveynlerinin sosyal kaygıları (sosyal kaçınma, eleştirilme kaygısı, değersizlik duygusu) ile öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri (olumlu ve olumsuz sosyal davranışlar) arasındaki ilişki incelenmiştir.Araştırma grubunu, 2006-2007 eğitim öğretim yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan üç ilköğretim okulunun 6. ve 7. sınıfında okuyan 237 öğrenci ile onların anne ve babaları oluşturmaktadır.Araştırmada, Ebeveyn Bilgi Formu, Matson Çocuklarda Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Sosyal Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, sosyal becerinin alt boyutu olan olumlu sosyal davranışı sırasıyla yordayan değişkenlerin; sosyal anksiyetenin alt boyutu olan babanın değersizlik duygusu ve babanın sosyal kaçınma davranışı olduğu görülmüştür. Sosyal becerinin alt boyutu olan olumsuz sosyal davranışı yordayan değişkenler ise sırasıyla; babanın değersizlik duygusu, cinsiyet, sınıf düzeyi ve babanın eleştirilme kaygısı bulunmuştur.Sonuç olarak araştırma bulguları, sosyal beceri düzeyinin en önemli yordayıcısının babanın sosyal kaygısı olduğunu ve bunu cinsiyet, sınıf düzeyi değişkenlerinin izlediğini göstermektedir. Annenin sosyal kaygısı ile yaş değişkenlerinin sosyal becerinin yordayıcıları olmadıkları bulunmuştur. Öğrencilerin sosyal becerilerini, babanın sosyal kaygısının daha çok etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the social anxiety (social desertion, anxiety for being criticized, sense of worthlessness) of the parents of 6. and 7. grade students of primary education, and the social skill levels (positive and negative social behaviour) of the students have been investigated.The study group is composed of 237 students at 6. or 7. grade of 3 primary schools in Çankaya, Ankara in 2006-2007 education year and their parents.In the present study, Information Form for Parents, Matson Evaluation of Social Skills with youngsters and Social Anxiety Scale have been applied.According to the results of the present work, the variables affecting the positive social behaviour which is a lower dimension (group) of social skills have been observed to be; father?s sense of worthlessness, one of the lower dimensions of social anxiety and social desertion. On the other hand, negative social behaviour, being a lower dimension of social skills has been found to be affected by father?s sense of worthlessness, gender, class level and the father?s anxiety for being criticized, respectively.In conclusion, the results showed that social skill level has been mostly affected by the father?s social anxiety, followed by gender and class level variables. The mother?s social anxiety and age variables were not found to have an effect on the social skills of students. The social anxiety of father has been observed to have a greater effect on the social skills of students.