Kazancı Bedih Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü öğrencilerinin yakın çevre kültürlerine yönelik ilgi ve bilgileri (Göbekli Tepe örneği)
Interest and knowledge of Kazancı Bedih Anatolian fine arts high school pai̇nting department students regardi̇ng nearby cultural aspects (Example of Göbekli Tepe)
- Tez No: 836304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL BATIRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Archeology, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tarihsel olarak oldukça derin kökenleri bulunan kültür kavramı, bir medeniyeti oluşturan temel unsurların başında gelmektedir. İnsanlık tarihi boyunca farklı coğrafyalarda birçok medeniyet yaşamıştır. Bu medeniyetler, yaşadıkları döneme ait olan pek çok kültürel unsuru, sonraki kuşaklara aktararak, insanlığın kültürel mirasına katkıda bulunmuşlardır. Bu kadim medeniyetlerin bırakmış oldukları kültürel mirasın bir kısmı günümüze ulaşamamış bir kısmı ise hala keşfedilmeyi beklemektedir. Bu bağlamda insanlık tarihinin bilinmeyen dönemlerini aydınlatacak önemli keşiflerden birisi Şanlıurfa il sınırları içerisindeki Göbekli Tepe ören yeri olmuştur. Tarihin karanlık dönemlerine ışık tutacak olan Göbekli Tepe, kültürel tarih açısından bütün insanlığı ilgilendirmesinin yanında, yakın kültür çerçevesinde ise Şanlıurfa için büyük önem arz etmektedir. Tarihin sıfır noktası şeklinde nitelendirilen Göbekli Tepe, birçok medeniyete ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa için yakın kültür noktasında yeni bir vizyonu da beraberinde getirmektedir. Dünyada her alanda görülen globalleşme olgusundan kültür de üzerine düşen payı almaktadır. Farklılıkların göz ardı edildiği bu kültür ortamında yerel kültürlerin önemi aslında daha da artmaktadır. Şanlıurfa için oldukça önemli bir tarihi ve kültürel değer olan Göbekli Tepe'nin özellikle de güzel sanatlar eğitimi kapsamında öğrenim gören öğrencilerin, evrensel kültürün yanında yakın/yerel kültüre karşı olan farkındalıkları oldukça önemlidir. Çalışmamızda bu noktadan yola çıkılarak, Güzel sanatlar lisesi 4. sınıf öğrencilerinin yakın kültürler hakkındaki ilgi ve bilgilerinin Göbekli Tepe örneği üzerinden incelenip değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin yakın kültürlerine ve tarihi miraslara yönelik farkındalıklarının artırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Göbekli Tepe gibi önemli bir kültürel mirasın yanı sıra, diğer tarihi ve arkeolojik alanlara da daha fazla ilgi göstermeleri ve bu konularda bilgi edinmeleri önemlidir. Öğrencilerin bilgi düzeylerini güncellemek ve derinleştirmek için daha fazla kaynak kullanmaları ve araştırmalara yönelmeleri teşvik edilmesi gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of culture, which has deep historical roots, stands as one of the fundamental elements shaping a civilization. Throughout the history of humanity, numerous civilizations have thrived in different geographical regions. These civilizations have passed down many cultural elements specific to their eras, contributing to the cultural heritage of mankind. Some of the cultural heritage left behind by these ancient civilizations has not survived to the present day, while others remain waiting to be discovered. In this context, one of the significant discoveries that shed light on the unknown periods of human history is the archaeological site of Göbekli Tepe, located within the borders of Şanlıurfa province. Göbekli Tepe, which will illuminate the dark ages of history, holds great importance not only for the cultural history of humanity as a whole but also in the context of the local culture for the city of Şanlıurfa. Referred to as the“zero point of history”Göbekli Tepe not only holds the potential to impact various civilizations and cultures but also introduces a new vision for the local culture of Şanlıurfa, a city that has hosted many civilizations and diverse cultures. In a world experiencing globalization across all domains, culture also claims its share. Within this cultural environment where differences are sometimes overlooked, the significance of local cultures becomes even more pronounced. Göbekli Tepe, being a highly important historical and cultural asset for Şanlıurfa, underscores the significance of awareness among students studying fine arts, particularly in the realm of local culture, alongside universal culture. With this in mind, our study aims to investigate and assess the interest and knowledge of fourth-year students from the Fine Arts High School regarding local cultures, using the example of Göbekli Tepe. In our study, it has been concluded that there is a need to enhance students' awareness of their close cultures and historical heritages. In addition to significant cultural heritage sites like Göbekli Tepe, it is important for them to show more interest in other historical and archaeological areas and acquire knowledge in these subjects. It has been determined that encouraging students to utilize more resources, conduct research, and update and deepen their levels of knowledge is necessary.