Anadolu güzel sanatlar liseleri resim öğretmenlerinin ve yöneticilerinin öğrencilerin estetik gelişimlerini etkileyen faktörler üzerine görüşleri
Views of fine art teachers and school principals in anatolian fine art high schools on factors affecting aesthetic development of students
- Tez No: 218488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada; Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi resim-iş öğretmenleri ve okul yöneticilerinin öğrencilerin estetik gelişimlerini etkileyen faktörler üzerine görüşleri alınmıştır. Amaç, öğrencilerinin estetik gelişimlerine yönelik olarak var olan durumu ortaya koymak, sorunları belirlemek ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmektir. Daha somut bir şekilde ifade etmek gerekirse, öğrencilerin estetik gelişimlerini; öğretmenin sınıf yönetimi yaklaşım biçimlerinin, sınıf yönetimi değişkenlerinin, öğretim yöntemlerinin nasıl etkilediği araştırılmaktadır.Bu araştırmada bilgi toplama aracı olarak, üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu bölümlerden ilki, katılımcıların bilgilerini içeren kişisel bilgiler bölümü; ikincisi, öğrencilerin estetik gelişimlerini etkileyen faktörleri -sınıf yönetimi yaklaşım biçimleri, sınıf yönetimi değişkenleri ve öğretim yöntemleri- belirleyen beşli Likert tipinde hazırlanmış ölçek; üçüncüsü, öğrencilerin estetiksel gelişimlerini etkileyen faktörler ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüş ve önerilerin önem-öncelik sıralamasıdır. Toplanan bilgiler, ortalama ve varyans gibi parametrelerin hesaplanması, ilgili frekans ve yüzdelerin belirlenmesi, bağımsız t-testi ve tek yönlü varyans analizi gibi istatistiksel araçlar kullanılarak çözümlenmiştir.Öğrencilerin estetiksel gelişimleri üzerinde sınıf yönetimi yaklaşım biçimlerinin, sınıf yönetimi değişkenlerinin ve öğretim yöntemlerinin önemli olduğu bulunmuştur. Yöneticilerin ve öğretmenlerin çağdaş eğitim olgusunun farkında oldukları ortaya çıkmıştır. Altyapı eksiklikleri, kültürel değişimin zorluğu, yeterli destek ve cesaretin olmaması nedeniyle çağdaş eğitim olgusunun yaşama geçirilmesinde zorlukların olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin estetik gelişimleri üzerinde öğretmen ya da okul yöneticilerinin mezun olduğu fakülte, kıdem ve bölgesel farklılıkların bazı durumlarda etken bir faktör olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the views of school administrators and fine arts teachers of Anatolian Fine Arts High Schools on the factors affecting on aesthetics developments of students are examined. The objective is to determine the problems and factors affecting the aesthetic development of students, and to propose the solutions to handle these problems. To be concrete, it is investigated how class management styles and variables of teachers and teaching methods affect the aesthetic development of students.In the thesis, the tool collecting information can be divided into thee parts: personal information participating principals and teachers, a Likert type scale, which diagnoses the factors affecting the development of aesthetic level of students, and finally, significance and priority ranking, which determines the ways aesthetic levels of students enhance. Information obtained is analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, variance, independent t-test and ANOVA analysis.On the aesthetic development of students, the approaches to class management communication and motivation styles and teaching methods have a significant influence. Administrator and teacher groups aware of contemporary education concepts. However, they cannot implement these concepts because of inadequate infrastructure and temptation, and difficulties in cultural changes. Furthermore, school type of graduation, work experience and regional differences of school administrator and fine art teachers are, more or less, significant factor on aesthetic development of students.