Basel II kriterleri ve bankacılık sektöründe Basel II eğitimi
Basel II principles and its importance in education of banking sektor
- Tez No: 226870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uluslararası finansal piyasalarda son yirmi yılda yaşanan hızlı globalleşme ile birlikte küresel sermaye hareketlerinin ülkelerin finans piyasalarında yaratabileceği olumsuzlukların etkisini azaltabilmek ve tasarruf sahiplerinin haklarını korumak amacıyla özellikle finansal kuruluşların önemli fon kaynaklarından olan `Sermaye' ile ilgili hem gerekli olan hem de etkin olabilecek uluslararası standartların belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Sermaye yeterliliğine ilişkin ilk düzenleme Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Basel Komitesi tarafından hazırlanan ve 1998 yılında yürürlüğe giren Basel I Sermaye Uzlaşısıdır.Basel I ilk olarak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile G-10 ülkelerinde hayata geçmiş ve zamanla yüzün üzerinde ülkede uygulanma başlanmıştır. Sermaye Yeterliliği Düzenlemesi adı altında yapılan bu uzlaşıyı her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması diye bir zorunluluk olmaması ile birlikte globalleşen finansal piyasaların hemen her olumsuzluktan etkilenir hale gelmesi bu düzenlemeleri uygulamayı her ülke için neredeyse zorunlu hale getirmiştir. İşte bu bilinç dahilinde Basel Komitesi, uluslararası finansal piyasalarda duyulan ihtiyaçlar ve eksiklikleri gidermek için Basel I'i büyük ölçüde değiştirmiş; 2006 sonunda uygulamaya geçilmesi planlanan ve en son olarak 2009 yılında uygulamaya geçileceği duyurulan yeni sermaye yeterliliği düzenlemesinin (Basel II) ilk taslak metnini oluşmuştur.Ülkemize değindiğimizde ise 2008 başında çalışma için de bahsedilecek standart yaklaşım ile uygulamaya geçilmesi planlanmış fakat şirketlerin mali verilerindeki şeffaflaşma sürecine ilişkin değişiklikler öngören Türk Ticaret Kanunu (TTK)'nun yasalaşmaması nedeniyle söz konusu geçiş 2009 yılına ertelenmiştir.İşte bu kapsam dahilinde Basel II sadece ülkemiz için değil tüm dünya ülkeleri için vazgeçilmez bir konuma oturmaktadır. Bu nedenle hükümetimiz ve bankalarımızın ortak çalışması ile söz konusu süreç tamalanmalı ve düzenleme hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
After realizing the results of the globalization in the last two decades, setting international standards for capital which is one of the main resources of the financial institutions become more necessary in order to decrease the adverse effects of capital movements between the financial markets and to secure the rights of the individuals who are putting their money to the financial sector. In 1998, the first study called as Basel Accord which was about capital adequacy was prepared by the Bank of International Settlement Basel Committee which has new standards for the financial sector.Basel I was primarily applied in EU and G-10 countires and has been adopted by more than 100 countries after putting into practice. Although it was not compulsory for all countries to apply this accord, due to the rapid globalization which causes one country?s economy to be affected from the others economy, it has become almost compulsory for all countries to adopt these new standards. With this know how, Basel Committee has amended Basel I entirely and named it as Basel II in order to cover the gaps in Basel Accord and prepared the last regulation which was announced to be live after 2006 and was postponed in some countries until 2009.When we come to our country, Turkey, the standards were tried to be adpoted from the beginning of 2008 but were postponed to 2009 due to some changes in Turkish Commerce Law on transparancy requirements about financial figures of the enterprises.With this scope of information, Basel II is standing as indispensible not only for our country but also for all world countries. Therefore, the process should be completed by the help of our government and our banks and should be put live as soon as possible.