Öğretim etkinlikleri kuramına göre tasarlanan öğretim yazılımı ve uyarlanabilir alıştırma yazılımının akademik başarıya etkisi
The effects of instructional software designed in accordance with instructional transaction theory and the adaptive drill software on achievements of students
  1. Tez No: 226873
  2. Yazar: MURAT PAŞA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, Öğretim Etkinlikleri Kuramına (ÖEK) göre tasarlanan öğretimyazılımı ve öğrenme stillerine uyarlanabilen alıştırma yazılımının öğrencilerinakademik başarılarına olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmadeseninin iki bağımsız ve bir bağımlı değişkeni vardır. Bilgisayar destekli öğretimyöntemi ve bilgisayar destekli alıştırma yöntemi bağımsız değişkeni, akademikbaşarı ise bağımlı değişkeni oluşturmuştur.Kara Harp Okulu birinci sınıfında okuyan ve Bilgisayar Programlama Dersinialan 130 öğrenci 4 ayrı grupta çalışmaya katılmıştır. Birinci gruptaki 31 öğrenciÖEK'na göre tasarlanan öğretim yazılımı ve öğrenme stillerine göre uyarlanabiliralıştırma yazılımını; ikinci gruptaki 38 öğrenci ÖEK'na göre tasarlanan öğretimyazılımı ve geleneksel alıştırma yazılımını; üçüncü gruptaki 29 öğrenci gelenekselöğretim ve alıştırma yazılımını; dördüncü gruptaki 32 öğrenci ise geleneksel öğretimyazılımı ve öğrenme stillerine göre uyarlanabilir alıştırma yazılımını kullanmışlardır.Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda istatistiksel çözümlemelerdeparametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Kullandıkları öğretim yazılımına göreoluşturulan çalışma gruplarının akademik başarı puanları arasında anlamlı bir farkınolduğu görülmüştür. Bu fark, ÖEK'na göre tasarlanan öğretim yazılımının lehinedir.Öğrenme stillerine göre uyarlanabilir alıştırma yazılımı, akademik başarı puanlarıarasında anlamlı bir fark yaratmamıştır. Araştırmada kullanılan öğretim ve alıştırmayazılımları açısından öğrenme stillerinin, öğrencilerin akademik başarılarına etkisibulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research study was carried out to investigate how the instructionalsoftware designed in accordance with Instructional Transaction Theory (ITT) and thedrill software adaptive to learning styles effect the academic achievements ofstudents. The research design has two independent and one dependent variables.Computer-aided instructional method and computer-aided drill method constitutedthe independent variables, while the academic achievement did the dependentvariable. The samples of the study were the 130 freshman cadets of the TurkishMilitary Academy (TMA) who took the ?Computer Programming? course in 4different study groups. 31 cadets in 1st study group used the instructional softwaredesigned in accordance with ITT and the adaptive drill software; 38 cadets in 2ndstudy group used the instructional software designed in accordance with ITT and theconventional drill software; 29 cadets in 3rd study group used the conventionalinstructional and drill software; 32 cadets in 4th study group used conventionalinstructional software and the adaptive drill software.In line with the purposes of research study, nonparametric statistical analysismethods were used. A significant difference was found in academic achievements ofstudy groups separated according to the instructional software they used. Thisfinding is on behalf of the instructional software designed in accordance with ITT.The drill software adaptive to learning styles revealed no significant differenceregarding the academic achievements. In terms of instructional software and drillsoftware, learning styles of students too revealed no significant difference regardingthe academic achievements.