Güzel sanatlar fakültelerinin resim bölümlerinde okutulan kuramsal derslerin atölye derslerine etkisi ile ilgili öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşleri
The opinions of the students and the instructors about the influence of the theoretical lessons that are taught in the departments of the faculties of finearts upon the workshop lessons.
- Tez No: 226878
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K.ÖZLEM ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Fakültelerinin Resim Bölümlerinde okutulan kuramsal derslerin atölye derslerine etkisi ile ilgili öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerin belirlenmesidir. Bu niteliklerin belirlenmesi için program; teknoloji kullanımı, ders saatleri ve içerikleri açısından incelenmiş ve programın verimliliğinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan araçla akademisyenlerin ve öğrencilerin görüşleri saptanmaya çalışılmıştır. Bu yolla öğretim elemanları ve 3. ve 4. sınıf öğrencilerin okutulan kuramsal derslerin atölye derslerine etkisi ile ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırmanın evrenini, Güzel Sanatlar Fakültelerinin Resim Bölümü öğrencileri ile öğretim üyeleri oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılmadığı için örneklemi , Akdeniz Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 3. ve 4. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin kuramsal ve atölye derslerine giren öğretim üyeleri olmak üzere toplam 91 kişi oluşturmaktadır.Öğrencilere uygulanan anket, frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Öğretim üyeleri için görüşme formu oluşturulmuş ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır.Görüşme formlarında öğretim görevlilerine 10 soru sorulmuş; anketlerde ise öğrencilere 29 soru sorulmuştur.Araştırma sonucunda;1) İlgili üniversitelerdeki öğretim elemanları, resim bölümlerindeki mevcut eğitim sistemi ideal eğitim sistemi düşüncesiyle tam olarak örtüşmemektedir.2) Ankete göre, okutulan kuramsal dersler için öğrencilerin % 80'ni içeriğini, % 91 saatini, % 92'si çeşitliliğini yeterli olarak gördüğü saptanmıştır.3) Ankete göre, toplamda %56 öğrenci atölye, %57 öğrenci ise kuramsal derslerin yeterliliğini orta seviyenin altında bulduğu için bu derslerin gözden geçirilmesi gerektiği saptanmıştır.4) Ankete göre, % 79 öğrenci atölye derslerinin daha ağırlıklı, % 21'i ise kuramsal ve atölye derslerinin eşit olması gerektiğini düşündüğü saptanmıştır.5 ) Ankete göre, % 56 öğrenci kuramsal ve atölye derslerinin tümüne, % 24'ü desen, % 20`si ise Temel Sanat Eğitimi dersine önem vermekte olduğu saptanmıştır.Araştırma sonunda, ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the influence of the theoretical lessons that are taught in the painting departments of the faculties of Fine Arts upon the workshop lessons and the opinions of the students and instructors.In order to determine these characteristics,the programme has been examined according to the use of technology,the hours and the contents of the course.Through the tool that was formed to determine the productivity of the programme,the opinions of the academicians and the students were tried to be determined. Through this,the opinions of the 3rd & 4th grade students and the instructors about the influence of the theoretical lessons upon the workshop lessons have been taken.The students in painting departments of the faculties of Fine Arts and the instructors form the universe of the research.As the entire universe is not reached in the research,the sample is formed by the 3rd&4th grade students who study in the painting departments of the faculties of Fine Arts in Mediterrenean University, Hacettepe University and Dokuz Eylül University.The instructors are also in the formation group.As a sum,ninety-one people form the universe of the research.The survey that was applied to the students has been put forward as `?frequency?? and `?percentage??. An interview form has been created and `?face-to-face interview?? technique has been used.In the interview forms,ten questions have been asked to the instructors and twenty-nine questions have been asked to the students in the surveys.As a result of the research:1)The instructors working in the related universities think that the existing education system and the ideal education system in their minds do not match with each other.2)According to the survey,it has been determined that 80% of the students think that the content of the lessons are enough,91% think that the course hours are enough and 92% think that the variety of the lessons are enough.3)According to the survey,56% of the students think that workshops have to be revised.57% of the students think that the theoretical lessons have to be revised as they find the effectiveness below the intermediate level.4)According to the survey,it has been determined that 79% of the students think that the workshop lessons should be given intensively,on the other hand, 21% of them think that theoretical and workshop lessons should be given in equal intensity.5)According to the survey,56% of the students give importance to all of the technical and workshop lessons, 24% give importance to pattern and 20% give importance to the basic art lesson.At the end of the research,depending upon the problems,suggestions put forward by the researcher are given place to.