Büro çalışanlarının duygu yönetimi yeterlilik düzeylerinin geliştirilmesinde duygu yönetimi eğitimi programının etkisi
Affect of emotionmanagement educationprogram on improvement of the emotionmanagement adequacy levelsofoffice workers
- Tez No: 226879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada büro çalışanlarının duygu yönetimi yeterlilik düzeylerinin geliştirilmesinde duygu yönetimi eğitimi programının etkisi incelenmiştir.Araştırmada tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Tek gruplu ön test-son test modelinde, gelişigüzel seçilmiş bir gruba bağımsız değişken uygulanmıştır. Hem deney öncesi, hem de deney sonrası ölçmeler yapılarak uygulamaların etkiliği araştırılmıştır. Bu anlamda, bu çalışmayla duygu yönetimi eğitim programları uygulanan büro çalışanlarının duygu yönetim yeterlilik düzeylerine etkileri incelenmiştir.Çalışmaya 17'si bayan, 7 `si erkek toplam 23 denek gönüllülük ilkesi ile katılmıştır. Böylece örneklemi, özel bir tıp merkezinde görev yapan 23 büro çalışanı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the affect of emotion management program on improvement of the emotion management adequacy levels of office workers has been studied.In research, single grouped experimental motive has been used. An independent variable has been applied to a random group in single grouped pre & post test model. The effectiveness of the application has been researched by making evaluations both pre & post experiment. In this point of view, by means of this research, the affects on emotion management adequacy levels of the office workers to whom emotion management education programs have been applied.17 female and 7 male test subjects have participated in study with the principle of willingness. Thus, sample of research has been made out of 23 office workers who work in a private hospital.