Tekstil meslek lisesi mezunu çalışanların mesleki yeterliklerinin değerlendirilmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Vocational efficiency evaluation of employees graduated from textile high school (Example of Kahramanmaraş)
- Tez No: 226877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ, YRD. DOÇ. DR. SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada, tekstil meslek lisesi mezunu çalışanların mesleki yeterlikleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, K.Maraş il merkezinde bulunan 26 dokuma fabrikasında çalışan işletme personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, rastlantısal örnekleme yoluyla seçilmiş 150 işletme personelidir. Verilerin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Anket, tekstil meslek lisesi mezunu çalışanların bilgi, beceri ve tutum açısından ne kadar yeterli olduklarını değerlendirmek için oluşturulmuştur. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, mezunların mesleki matematik, mesleki mekanik ve kalite kontrol uygulamalarında yeterliklerinin düşük olduğu görülmüştür. Genel olarak; bilgi, beceri ve tutum açısından yeterli oldukları anlaşılmıştır. Bu durumda, tekstil meslek lisesi mezunu çalışanlarının standartların gerektirdiği yeterliğe sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the employees graduate from Textile High School was evaluated for vocational adequacy.The environment the research consist of the factory personnels working in 26 weaving factory in central town of K.Maraş. The samples of the research are 150 factory personnels chosen by randomly. A survey technique was used in this research to collect data. The survey was prepared to evaluate the competence of the knowledge, skill and attitude of the employees graduated from Textile High School. The data was analyzed by SPSS packege programme.As a result of the research, it is observed that the graduates they have low adequacy on the vocational mathematics, vocational mechanics and quality control applications. Generally, it is understood that graduates have enough knowledge, skill and attitude. In thıs case, the employees graduated from Textile High School are seen that their own adequacy meets the standards.