Probleme dayalı öğrenme ve motivasyon stillerinin öğrencilerin biyoloji dersine karşı tutum ve akademik başarılarına etkisi
The effect of problem based learning and motivational styles on students' academic success and attitudes towards biology course
  1. Tez No: 226888
  2. Yazar: MELİH KOÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK, YRD. DOÇ. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, probleme dayalı öğrenme yöntemi ve motivasyon stillerinin öğrencilerin biyoloji dersine karşı tutumları ile akademik başarılarına etkisini saptamaktır.Araştırmada gerçek deneme modellerinden öntest ? sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi 2. sınıf fen grubu öğrencilerinden 120 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Üreme, büyüme ve gelişme üniteleri deney grubunda probleme dayalı öğrenme yöntemi ile, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak denkleştirmede kullanılan kişisel bilgiler anketi, biyoloji tutum ölçeği, başarı testi ve motivasyon stilleri anketi kullanılmıştır. Öğrencilerin gruplandırılması amacıyla kişisel bilgiler anketi uygulanarak deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Öğrencilere motivasyon stilleri anketi uygulanarak öğrencilerin motivasyon stilleri belirlenmiştir. Araştırmanın başında ve sonunda biyoloji tutum ölçeği ve başarı testi uygulanarak veriler toplanmıştır. Veri analizleri için SPSS (Statictical Package for Social Sciences Program, Version 13.0) paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizini yapmak amacıyla bağımsız örneklemler için iki faktörlü varyans analizi (two-way ANOVA for independent samples) ve karışık ölçümler için iki faktörlü varyans analizi (two way ANOVA for mixed measures) kullanılmıştır.Araştırmadan şu sonuçlara ulaşılmıştır:Probleme dayalı öğrenme yöntemi, öğrencilerin akademik başarılarına ve biyoloji dersine karşın tutumlarına etki etmemiştir. Buna karşın motivasyon stillerinden başaran motivasyon stiline sahip öğrenciler, sosyal motivasyon stiline sahip öğrencilerden daha başarılı olmaktadır. Öğrencilerin motivasyon stilleri biyoloji dersine karşı tutumlarına etki etmemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of problem-based learning method and motivational styles on students? academic success and attitudes towards biology course.Pretest ? posttest control group real experimental model has been used in this study. In 2006-2007 school year 120 students who were in 2nd grade science field at Ankara Atatürk Anadolu High School constituted the work group of the study. The reproduction unit and the growth and evolution unit were worked by problem based learning method at experimental group and by traditional teaching method at control group.The personal information questionnaire applied in normalizing, biology attitude scale, success test and the motivational styles questionnaire have been used as data collection tool in this investigation. Experimental and control groups were formed by applying personal information questionnaire for student grouping purpose. Students? motivational styles were determined by applying the motivational styles questionnaire. Data were collected by applying biology attitude scale and success test at the beginning and the end of the investigation. SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 13.0) was used for data analysis. Two-way ANOVA for independent samples and two-way ANOVA for mixed measures were used to make a statistical analysis of study data.The following results were obtained from this study:The problem based learning method didn?t affect students? academic success ve attitudes towards biology course. However the students had achiever motivational style, a kind of motivational styles, were more successful than the others who had social motivational style. The students? motivational styles didn?t affect their attitudes on biology course.