Beden eğitimi dersi ve faaliyetlerini ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin sosyal gelişim sürecine etkisi (Yozgat ili örneği)
The effects of the physical education classes and activities to the primary school eight grade students? in yozgat social development processes
  1. Tez No: 226892
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA BÜYÜKÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada; beden eğitimi dersi ve faaliyetlerinin Yozgat ilinde okuyan ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin sosyal gelişim sürecine etkisi ölçülmüş ve incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini 2006 ? 2007 eğitim öğretim yılında Yozgat ili merkezinde bulunan on ilköğretim okulu oluşturmuştur. Araştırma bu okullarda okuyan sekizinci sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Anket; 240 `ı erkek öğrenci, 166'sı kız öğrenci toplam 406 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin, basit frekans dağılımları ve yüzdeleri yapılmıştır. Anketin geçerlilik ve güvenilirliği için ikili korelasyon ( Intraclass Correlatıon Coeffıcıents) değerlerine bakılmıştır. Her bir soru için ICC verileri 1.00 derecesine yakın olduğundan anket uygulanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda, öğrencilerin çok büyük bir kısmı haftalık beden eğitimi ders saatinin yetersiz olduğu yönünde görüş bildirmiştir. Öğrencilerin mevcut olan haftalık beden eğitimi ders saatinin arttırılması görüşünde olduğu görülmüştür. Diğer bir taraftan ise öğrencilerden önemli bir çoğunluk, beden eğitimi dersinin kendilerini sportif branşlara yönlendirdiği düşüncesini taşımaktadır. Buna göre beden eğitimi dersinin sportif branşlara yönlendirici özelliği olduğunu söylemek mümkündür.Yapılan araştırma ile öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğunun beden eğitimi dersine karşı olumlu tutum beslediği ve derse katılmaya istek duyduğu belirlenmiştir. Ancak, erkek öğrencilerin kız öğrencilere oranla daha istekli olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin çok önemli bir kısmı beden eğitimi dersinin kendilerine sosyal kazanımları olduğu yönünde görüş bildirirken, gene büyük bir kısmı beden eğitimi dersi aracılığıyla arkadaşlarının bilmedikleri özelliklerini öğrendiği hakkında fikir bildirmiştir. Öğrencilerin çoğunluğu gördükleri mevcut dersler içerinde paylaşma duygularının en çok ortaya çıktığı ve kendilerini en rahat ifade edebildikleri ders olarak da beden eğitimi dersini göstermişler
Özet (Çeviri)
In this research; the effects of the physical education classes and activities to the primary school eight grade students? in Yozgat social development processes was measured and analyzed.The sample group of this study was composed of ten primary schools operating in Yozgat, in 2006-2007 Education year. The research was conducted on the eighth grade students in these schools. The questionnaires were conducted on 240 male 166 female students, a total 406 students. Basic frequency and percentage was taken in the statistical analysis on the data gathered from the subjects. In the validity and reliability process of the questionnaire interclass correlation coefficient test was conducted. The questionnaire was conducted because the interclass correlation coefficient was near to 1.00 values for every item.In this research, a great number of students state that the weekly number of classes of physical education courses is insufficient. Besides, it is found that the students agree that the weekly number of classes of physical education courses must be increased. Most students think that the physical education courses orient them towards various sports branches. Thus, it is possible to say the physical education courses are effective on student?s choosing sport branches.As a result of conducted researches, it is determined that the students have a positive attitude towards physical education courses. It is determined that, in participating the physical education classes, the male students are more willing than the female students. Furthermore, a large number of students participated the survey expressed that the physical education course help them improve their social gaining, and again a great number of students express that they know their friends unknown aspects better via the physical education classes. Most of the students suggest that their sense of share is revealed most in the physical education classes, and also, they can express themselves in the physical education course easier than in the other courses.