Gitarın öğretmen çalgısı olarak kullanımının ilköğretim öğrencilerinin müzik dersi başarısına etkileri
The effects of guitar use as teacher's instrument on music class achievement of primary school students
  1. Tez No: 226894
  2. Yazar: ADEM SONER ULUOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmada, gitarın öğretmen çalgısı olarak kullanımının, ilköğretim öğrencilerinin müzik dersi başarılarına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan okulların belirlenmesinde sınıf mevcudu, sosyo-kültürel ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmuştur. Buna göre araştırma, 2007-2008 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Ankara ili Çankaya ilçesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kütükçü Ali Bey İlköğretim Okulu, Seyranbağları İlköğretim Okulu ve Tevfik İleri İlköğretim Okulundaki toplam 178 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, İlköğretim Kurumları Müzik Dersi Öğretim Programının III. kademe 6. sınıf müzik dersi ?Müzikte Hız, Gürlük ve Anlatım? ünitesinin konuları ve hedef davranışları doğrultusunda, altı hafta süren bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sürecinde deney grubunda öğretmen çalgısı olarak gitar, kontrol grubunda ise blokflüt kullanılmıştır.Araştırmada, ünitenin bilişsel, devinişsel ve duyuşsal davranışları ayrı ayrı ölçülerek değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, müzik öğretmenlerine uygulanan ?Yapılandırılmış Görüşme Formu?; bilişsel davranışları ölçmeye yönelik ?Bilişsel Başarı Testi?; devinişsel davranışları ölçmeye yönelik ?Devinişsel Davranış Gözlem Formu?; duyuşsal davranışları ölçmeye yönelik ?Duyuşsal Davranış Tutum Ölçeği?; öğrencilerin görüşlerini almaya ilişkin ?Öğrenci Görüşleri Alma Formu?.ve öğretmenlerin görüşlerini almaya ilişkin ?Öğretmen Görüşleri Alma Formu? kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ), ?Student's t? ve ?Fischer Kesin Ki-Kare? testi istatistiksel analiz modellerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için ise, .05 anlamlılık düzeyi seçilmiştir. Araştırmada, öğretmen çalgısı olarak gitar kullanımının, ?Müzikte Hız, Gürlük ve Anlatım? ünitesinin bilişsel davranışlarını kazandırmada daha etkili olduğu, devinişsel ve duyuşsal davranışları kazandırmada ise daha etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of guitar use as a teacher instrument on the music class achievement of primary school students was investigated. The design of the study is a pre-post test experimental design with control group. The schools included in the sample were selected according to the amount of class population, socio-cultural and economical conditions. The study was conducted in Kütükçü Alibey, Seyranbağları and Tevfik İleri Primary Schools under the Ministry of Education in Çankaya region in Ankara, during 2007-2008 educational semester.The experiment was conducted for six weeks within the subjects and target behaviors of the unit on ?Speed, Density and Expression in Music? in 6th year of the Primary Education Music Curriculum. During the study, guitar was used as teacher?s instrument in the experiment group and recorder was used in the control group.In this research, cognitive, psycho-motor and affective behaviors were separately assessed. The data collection instruments were; ?Structured Interview Form? for the music teachers; ?Cognitive Achievement Test? for measuring students? cognitive behaviors; ?Psycho-motor Behavior Observation Form? for measuring the students? psycho-motor behaviors; ?Affective Behavior Attitudes Scale? for measuring the students? affective behaviors; ?Students? Opinions Form? and ?Teachers? Opinions Form?. In order to analyze the data gathered, frequency (f), percentage (%), mean ( ), Student?s t test and Fischer Exact Chi-Square tests were used. Statistical significance level was accepted as .05.In the research, guitar use as a teacher?s instrument was found more effective in gaining cognitive behaviors whereas not effective in gaining psycho-motor and affective behaviors targeted in the ?Speed, Density and Expression in Music? unit.