Konaklama işletmelerinde uygulanan herşey dahil sisteminin işgörenlerin iş tatmini üzerindeki etkisi
Impacts of all inclusive system applied in accommodations in terms of job satisfaction of employees
- Tez No: 226904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma herşey dahil sistemini uygulayan ve uygulamayan konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin, iş tatmini düzeyleri arasındaki farkın karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; İzmir, Bodrum, Kuşadası ve Antalya-Kundu turizm bölgesindeki dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında evrenin tamamına ulaşılamadığından dolayı örneklem alınmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. 1100 adet anket formu konaklama işletmelerine ulaştırılmış ve geri dönen toplam 844 adet anket formu değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında; örnekleme ait demografik faktörlere ve işgörenlerin iş tatmini düzeylerine yer verilmiştir. İşgörenlerin demografik özellikleri ile ilgili veriler ve işgörenlerin iş tatmini düzeyleri ile ilgili veriler frekans ve yüzde olarak ortaya konmuştur. İş tatminini etkileyen faktörler; işin özellikleri, yönetici davranışları, ücret-terfi olanakları, işin psikolojik etkileri ve çalışma koşullarıdır. Bu faktörler ışığında iş tatmininin alt boyutları ile ilgili bulgular da değerlendirilmiştir. Herşey dahil sistemini uygulayan ve uygulamayan konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş tatmin düzeyleri arasında fark olup olmadığı ?Mann-Whitney U? testi ile analiz edilmiştir. Çünkü örneklem normal dağlım özelliği göstermemektedir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre; herşey dahil sistemi uygulayan ve uygulamayan konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Herşey dahil sisteminin uygulanmadığı konaklama işletmelerinde çalışan işgörenlerin iş tatmini düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Herşey dahil sistemini uygulayan konaklama işletmelerindeki insan kaynakları bölümlerinin, işgörenlerin iş tatmini düzeylerine daha fazla dikkat etmeleri ve belli periyotlarda gerekli ölçümleri yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey is carried out for the purpose of disposal and comparison of the level of the job satisfaction of employees working in the accommodations which do or don?t apply all inclusive system.The population of this survey comprises the employees working in the four and five stars hotels located in İzmir, Bodrum, Kuşadası and Antalya-Kundu tourism region. As it is almost impossible to reach all the elements of the universe of this survey, exemplification method is applied. Questionnaire technique is used as data-collecting method in the survey. 1100 questionnaires were handed to the accommodations and 844 of them were evaluated. Demographic factors related to exemplification, attitudes of employees to all inclusive system, and level of employees? job satisfaction are included in the survey. The factors affecting the job satisfaction are; the qualifications of the job, administrator?s attitude, payment-promotion facilities, phychological effects of the job and working conditions. In the light of these factors the findings which are related in the subsituations of the job satisfaction are evaluated. It has been checked by the ?Mann Whitney U? test if there is a difference about job satisfaction level between the employees working in the accomodations which do or don?t apply all inclusive system. Because sample doesn?t indicate normal distribution feature. Level of reliability is estimated to be 0.05.According to the results of the survey, it has emerged that there is a meaningful difference among the job satisfaction level of the employees working in the accomodations which do or don?t apply all inclusive system. It is also observed that the level of satisfaction of employees working in the accommodations which don?t apply all inclusive system is even higher. Human Resource Departments of all inclusive accommodations must pay attention to job satisfaction level of the employees and they must maket the necessary surveys in certain periods.