Tıp fakültesinde görev yapan öğretim üyelerinin çatışma çözme becerileri
Conflict management strategies among medical school faculty teaching staff
- Tez No: 226921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, tıp fakültesi'nde görev yapan öğretim üyelerinin çatışmayı çözme becerilerini saptamak ve bazı demografik değişkenlere dayalı olarak incelemektir. Bu amaçla Robt. E. Quin tarafından geliştirilen `'Çatışma Yönetimi Stratejileri'' anketi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini 2007-2008 eğitim-öğretim yılında ülkemizdeki tıp fakültelerinde görevli profesör, doçent, yardımcı doçentler ve öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmaya örneklem teşkil eden grup yığın içinden tesadüfi olarak seçilmiştir. Analiz ve değerlendirmelerde sıklık dağılımları, merkezi ve yaygınlık ölçüleri ile bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:Tıp Fakültelerinde eğitici olarak görev yapan öğretim üyeleri karşılaştıkları çatışma durumlarında en sık çözüme yönelik stratejiyi seçtikleri; erkek öğretim üyeleri, kadın öğretim üyelerine göre çatışma istemeyen bir tutum içerisinde olduğu; katılımcıların yaşı ilerledikçe çözüme yönelik stratejinin daha çok tercih edildiği; akademik statü yükseldikçe, daha çatışmacı stratejilerin kullanıldığı; görev süresi uzadıkça kontrollü stratejinin daha az seçildiği; öğretim üyelerinin yönetsel görevlerinin türü çatışma yönetimi stratejisini belirlemede etkili olduğu; dahili bölümler daha çok çözüme yönelik stratejiyi kullanırken, cerrahi bölümler kontrollü stratejiyi tercih ettiği; öğretim üyelerinin akademik yaşamları süresince çatışma yaşamış olmaları seçtikleri stratejiyi belirlemede etkili olduğu ve çatışma yaşamayan ile yaşayan ve kısmen yaşayan arasında kontrollü strateji açısından farklılıklar bulunduğu; daha önce çatışma yönetimiyle ilgili eğitim almış olmaları seçilen çatışma yönetimi stratejisini etkilediği; eğitim almak isteyenler ile kısmen isteyen ve istemeyenlerden kontrollü strateji açısından fark görüldüğü; öğretim üyelerinin motivasyonunu ve performansını etkilemesine göre çatışma yönetimi stratejilerinin de farklılaştığı; ?Çatışma Yönetimi? ya da ?Eğitim Yönetimi? konularında eğitim alma ihtiyacı duyan öğretim üyelerinin daha çok kontrollü stratejiyi seçtikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine conflict management abilities of the lecturers working in schools of medicine. Participants were asked questions concerning conflict management and strategies through `?Conflict Management Strategy?? questionnaire developed by Robt. E. Quin.The population of the study is professors, associate professors, assistant professors and other teaching staff working in schools of medicine in our country in 2007-2008 academic year. The group was chosen randomly as sample. In analyses and assessments frequency distributions, central and variability measures and in independant groups t-test, one way anova and Pearson test was used. The results of the study can be summarized as follows:The lecturers in schools of medicine choose solution oriented strategy mostly; in terms of conflict management strategies, male teachers prefer attitudes without conflicts when compared with female ones; participants choose solution oriented strategy as they grow older; lecturers? conflict management strategies change in accordance with their academic titles; lecturers choose controlled strategy leastly as their term of office gets longer;managerial positions are not effective in determining conflict management strategies, however among the lecturers in managerial staff, the type of the managerial position does not determine conflict management strategy; conflict management strategies of the participants differ in respect of their departments: internal departments mostly employ solution oriented strategy whereas surgical ones choose controlled strategy. The lecturers have dealt with conflict throughout their academic lives is effective in determining strategy employed and there is a significant difference in accordance with how often they faced conflicts; training on conflict management effects conflict management strategy chosen; there is a significant difference among the ones who are willing, partially-willing, and unwilling to have training with respect to choice of controlled strategy; conflict management strategies differ in effecting lectureres? motivation and performance; the lecturers willing to have training on ?Conflict Management? or ?Educational Administration? mostly choose controlled strategy.