Türkiye'de özelleştirme sürecinde istihdam ve işsizlik sorunu
Employment and unemployment problem during privatization in Turkey
  1. Tez No: 226945
  2. Yazar: MEHMET ALİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇİVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde, gerek toplumlar gerekse bireyler giderek karmaşıklaşan, çeşitlenen, kronikleşen ve küreselleşen sorunlar yaşamaktadırlar. İşsizlik, ekonomik, sosyal, kültürel, etik ve psiko-sosyal anlamda ciddi ve önemli etkileri olan sorunlardan biri olma yolundadır. Birçok ülkede ikinci dünya savaşından 1970'lerin sonuna kadar devam eden süreçte Keynesyen ekonomi politikaları sayesinde hızlı bir ekonomik büyüme, yüksek düzeyde istihdam ve fiyat istikrarının bir arada sürdürülmesi mümkün olmuştur. Türkiye'de Ulus-Devlet'in kuruluşunda ve yapılandırılmasında temel ilke, kamusal hizmetlerin devlet eliyle yürütülmesidir. Bu yapılanma, küreselleşme süreciyle 1980'li yıllardan itibaren uygulanan neo-libaral politikalarla değişime uğramıştır.Bu değişimde,özelleştirme ana unsur olarak kullanılmıştır. Özelleştirme ile birlikte küresel örgütler ile bunların uzantıları olan çokuluslu şirketler ve yerli şirketler devreye girmişlerdir.Bu süreçte, dış ticaretin serbestleştirilmesinden özelleştirmeye, tarımsal destekleme politikalarından enerji politikalarına kadar çok geniş bir alan, uluslararası kuruluşlar ile yapılan çeşitli kredi anlaşmalarında yer alan taahhütler doğrultusunda biçimlendirilmiştir. Piyasalar çoğu zaman sosyal adalet ve refaha uygun yapılanmamaktadır. Küresel veya makro bir dengesizliğin yol açtığı işsizliği,esnek işgücü piyasalarının ve aktif istihdam politikalarının gidermesini beklemek doğru değildir. Küresel sermaye karşı konulmaz bir güç haline gelmiştir. Hakim ekonomilerde ekonomi politikaları tektipleştirilmekte, en azından, birbirine paralel yürütülmektedir. Piyasalar kuralsızlaşırken kontrolsüz bir gücün egemenliğine terk edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Present-day, both societes and invdividuals are suffering from prevailing chronic, complex and globalised problems. In near future and beyond among these problems, unemployment will seriosly effect the economic, social, cultural and psycho-social situation of the society. Keynesian economic policies provided rapid economic growth, full-employmet and price stability in many countries from World War II to the end of the 1970s. The public services being given by the state has been the major principle behind the founding and structural establishment of Nation ?State of Turkey. This structure has been modified by the neo-liberal policies that were applied along with the process of globalization since the 1980s. Privatization was used as the main tool for this modification. Global organizations and their extensions being the multinational corporations and their local partners have taken their role with privatization.In this period, a very broad area that extends from the liberazation af the foreign trade to the privatization and from the agricultural support policies to the energy policies have been formatted in the direction of commitments that appear in various credit agreements signed with international organizations most of the time markets are not structured according to social justice and welfare. It is the ultimate wrong to expect to find solution to the unemployment which is created by global or macro instability through the flexible workforce markets and active unemployment policies.