İlköğretim okulu öğrenci ve öğretmenlerinin gerçek ve tercih edilen sınıf atmosferi algılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The investigation of the perceptions of actual and preferred classroom atmospheres of secondary school students? and teachers? according to some variables.
  1. Tez No: 226944
  2. Yazar: MUHSİN MUMCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İKRAM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu öğrencilerinin sınıf atmosferine ilişkin gerçek durum ve tercih ettikleri durum algılarını, bu algılarının cinsiyet, sınıf ve okulların sosyo-ekonomik düzeyi (SED) ile ilişkilerini; ilköğretim okulu öğretmenlerinin sınıf atmosferine ilişkin mevcut durum ve tercih ettikleri durum algılarını ve bu algılarının cinsiyet, branş ve kıdem ile ilişkilerini araştırmaktır.Araştırmanın evrenini Tokat ili merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan ilköğretim okullarındaki 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile İngilizce ve Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya tabakalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 1799 öğrenci ve 84 öğretmen katılmıştır. Veriler ?İlköğretim Okulları Sınıf Atmosferi Ölçeği? kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler t-test ve Anova değerleri yardımıyla SPSS paket programında analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda öğrencilerin gerçek sınıf atmosferi algıları ile tercih ettikleri sınıf atmosferi algıları arasında, kız öğrencilerin sınıf atmosferi algıları ile erkek öğrencilerin sınıf atmosferi algıları arasında, 6., 7., ve 8. sınıfların sınıf atmosferi algıları arasında, alt, orta ve üst SED'lerin sınıf atmosferi algıları arasında anlamlı farklılklar bulunmuştur.Öğretmenlerin gerçek sınıf atmosferi algıları ile tercih ettikleri sınıf atmosferi algıları arasında, kıdem değişkeninin katılım alt boyutunda öğretmenlerin gerçek sınıf atmosferi algıları arasında anlamlı farklılıklar olduğu, branş ve cinsiyet değişkeninde öğretmenlerin gerçek ve tercih edilen sınıf atmosferi algılarında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur.Ayrıca öğretmenlerin sınıf atmosferi algıları ile öğrencilerin sınıf atmosferi algıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the perceptions of actual and preferred classroom atmosphere of secondary school students, the relationships of these perceptions with gender, class and schools? socio-economic status (SES); the perceptions of actual and preferred classroom atmosphere of secondary school teachers, the relationships of these perceptions with gender, branch and lenght of service.The population of this study consisted of 6th, 7th and 8th grades primary school students and teachers of Turkish and English classes in central district of Tokat province. Chosen with stratified sampling method, 1799 students and their 84 teachers participated in this study. Data were collected by using ?Elementary and Middle School Inventory of Classroom Environment.? The data were analyzed by means of t-test and Anova values calculated on the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences).At the end of the study significant differences were found between students? actual and preferred classroom environments, girls? and boys? actual and preferred classroom atmospheres, 6th, 7th and 8th classes? actual and preferred classroom atmospheres, lower, middle and higher socio-economic status? actual and preferred classroom atmospheres.Significant differences were found between teachers? actual and preferred classroom atmospheres, teachers? actual classroom atmospheres on involvment sub-scale of lenght of service variable. However no difference was found between teachers? actual and preferred classroom atmospheres on the variable of gender and branch.Also significant differences were found between perceptions of teachers? and students? classroom atmospheres.