Kent ve göç: Malatya örneği
City and migration: The case of Malatya
- Tez No: 226950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHADDİN BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Araştırmada, genel olarak göç olgusunun ortaya konması, göçün kısmen seçilmiş dünya ülkelerinde ve ağırlıklı olarak Türkiye'deki durumunun incelenmesi, göçün kente etkilerinin nedensel olarak ve çeşitli açılardan Malatya Kenti üzerinden irdelenmesi amaçlanmıştır.Başta çevresel, sosyolojik, siyasal, kültürel olmak üzere birçok yönü bulunan göç olgusunun nedensel bağlamda ve çok yönlü olarak çözümlenmesiyle elde edilen bulgulara dayalı olarak oluşturulacak olan toplumsal siyasaların, kentlerde yaşanan birçok sorunun ortadan kalkmasına, tedavi edilmesine ya da en azlanmasına katkı sağlaması ve ülkenin neredeyse tüm yörelerinden, farklı nedenlerle göç alan Malatya Kenti'nin birçok yönden ülkenin genel özelliklerini yansıtan bir maket durumunda olmasından dolayı, bu kent üzerinden yapılacak olan irdelemelerin bazı istisnai durumlar hariç ülke gerçeklerini büyük ölçüde yansıtacağı düşünüldüğünden konu, bilim ve insanlık açısından büyük önem taşımaktadır.Tarihsel ve betimsel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı çalışmada, öncelikle göç olgusu neden ve türleri bakımından ortaya konmuş olup, ana hatlarıyla kent ve kentlileşme ve kent-göç etkileşimi ele alınarak, göç kısmen seçilmiş dünya ülkelerinde ve ağırlıklı olarak Türkiye üzerinde türler, nedenler ve sonuçlar bağlamında incelendikten sonra, araştırma örnekleminin yer aldığı kent olan Malatya çeşitli açılardan tanıtılmıştır. Daha sonra da araştırma örneklemine uygulanan anket çalışmasından elde edilen bulgular ışığında, Malatya Kenti'nde göçün nedenleri irdelendikten sonra, göçün kente etkileri ekonomik, sosyo-kültürel, siyasal, çevresel ve diğer açılardan irdelenmiş olup, bulgular, öneriler ve çıkarılan sonuç özetlenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this research aimed to generally explain the reality of migration and to analyse the migration problems partly in some selected countries in the world and mainly in Turkey. The main aim of this study is to analyse the effect of migration to the city of Malatya.Migration has sociological, political and cultural aspects. It should, therefore, be analysed in such a way that to eradicate and rehabilitate many problems arised from it. Being a moderate city, Malatya is a good example for migration analysis as it might reflect Turkey is migration problems on the whole.Historical and discriptive research methods are both used in this study and migration and causes and effects of migration preferably stutied. Mainly, interaction between the concepts of urban-urbanization, urbanization, urban-migration has been studied and migration is handled, in some selected countries of the world and Turkey, in respect of kinds, causes and its results. City of Malatya is also introduced in some different aspects. After analysing causesof migration in Malatya City Center, socio-cultural, political, environmental and the other effects of migration to the city have been analysed and findings, result and suggestion are given at the end of the study.