Türkiye çevre alanyazını ve gelişme aşamaları
Environmental literature and its improvement stages in Turkey
  1. Tez No: 226963
  2. Yazar: GÜLİZAR ÇAKIR SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MİHRİBAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu araştırma, Türkiye çevre alanyazınının bibliyografik çözümlemesini içermektedir. Bibliyografik çözümleme, bu çalışma kapsamında oluşturulan ?Türkiye Çevre Alanyazını Kaynakçası: 1945-2006? üzerinden ve başlık çözümlemesi düzeyinde yapılmıştır. Araştırma, konulara, yayın türlerine ve çeviri yayın durumuna göre Türkiye çevre alanyazınının gelişme aşamalarını ortaya koymaktadır. Bu aşamalar dönemsel olarak Türkiye'de yaşanan çevre sorunlarıyla ilişkilendirilerek sunulmaktadır. Böylece 1945'ten günümüze kadar olan dönemde, Türkiye çevre alanyazınının hangi konularda yoğunlaştığı, hangi yapıt türlerinin ne oranda ortaya konulduğu ve çeviri yayınların yazında kapladığı oran dönemsel olarak ortaya konulmaktadır. Anahtar Kavramlar: Çevre, Çevre Kirliliği, Çevre Sorunları, Çevre Alanyazını, Türkiye Çevre Alanyazını.
Özet (Çeviri)
This research covers bibliographic analysis of the environmental literature of Turkey. The bibliographic analysis is prepared over ?The Environmental Literature of Turkey: 1945 - 2006? by using title analysis. The research exhibits milestones of the improvement stages of Turkey?s environmental literature through subjects, kinds of publications and situation of translated publications. These stages are presented by considering environmental problems experienced periodically in Turkey. So, in the era from 1945 to ourdays, it has been tried to clarify the fact that, on which subject the literature on environment has been concantrated, what kind of subjects to what extend has been established and what is the proportion of the translation studies within the works on environment.