H.1320/(m.1902)tarihli şeriye siciline göre Fethiye şehri
H.1320/(m.1902)the historical şeriye sicil records of the town of Fethiye
- Tez No: 226991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
İnsanlarla alakalı bütün hukuki olayları kadıların verdikleri karar suretlerini, hüccetleri ve yargıyı ilgilendiren çeşitli yazılı kâğıtları ihtiva eden defterlere şer'iye sicili denir. Osmanlı devleti'nde İslam hukuk kuralları geçerli idi. Bundan dolayı yapmış olduğumuz çalışmanın giriş kısmında belgelerin anlaşılmasına kolaylık sağlamak amacıyla Osmanlı adliye teşkilatının fonksiyonları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra şer'iye sicillerinin genel özelliklerini ve tarihi önemini açıklamaya çalıştık. Bu araştırmamızda 160 No'lu Megri Şer'iye Sicilini esas alarak, Megri Kazası'nın H. 1318?1319?1320 / M. 1900?1901?1902 tarihleri arasındaki sosyal ve ekonomik durumunu ortaya koymağa çalıştık. Öncelikle Megri Şer'iye Sicili'nin transkripsiyonu yapılarak tahlil çalışmaları ve tasnif çalışmalarının tamamlanması ile birlikte incelenen belgelerin ağırlıklı olarak, miras, vâsi tayini ve alacak davası ile itaat davalarından oluştuğu görüldü. Bu doğrultuda çalışmalara başlayarak, şer'iye sicilinin tanımlandığı girişin içerisinde yörenin yaşanan dönemine ait fiziki sınırları, antik çağlardan günümüze tarihçesi aile hayatı, idari yapısı, görevliler, üretim, vakıf, vergi düzeni değerlendirilerek Megri Kazasının sosyal ve ekonomik durumu tasvir edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, transkripsiyonun genel bir özeti sunulmuştur. Defterdeki yazı çeşidi hakkında bilgi vermek amacıyla ekler bölümünde dört adet belge fotokopisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şer?iye register is a kind of written document consisting of lawsuit papers that moslem judge decides all lawful events abaut people. In Ottoman Empire, moslem rules are valid there fore in the introduction of our studies in order to ease the understanding of the documents some knowlodge about the functions of Ottoman court organization is given. Furter in our studies we try to explain general qualities and historical importance of şer?iye registers. In this research we tried to understand social and economical position of the town Megri, the years between H. 1318?1319?1320 / A.D. 1900?1901?1902 on the basis of Megri Şer?iye sicils whose number 160. First of all by transcribing Megri Şer?iye sicils white the completion of analysis and classification work, the documents which where examined was seen that these documents mostly consist of heritage, guardian, craditor and obadience. In this direction, before starting to work, ın the first section which where arranged after the ıntroduction section in which şer?iye sicils is defined. In the first section, the physical borders of the place when ancient people lived, in the second section the history of the place from ancient times up today. In the 3 rd section family life management structure and the evaluation of tax organization of the town Megri it?s social and economical situation was tried to be described. Morever the general summary of transcription is presented.