Tire'nin H.1316-1320 (M. 1898-1902) tarihli şer'iyye sicili: Transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The sharia registry of Tire dated H.1316-1320 (M.1898-1902) transcription and evaluation
  1. Tez No: 888442
  2. Yazar: EBRU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ERDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Osmanlı Devleti küçük bir beylik olarak kurulmuş kısa zaman sonra büyük bir imparatorluk haline gelmişti. Osmanlı Devleti'nin bu kadar kısa sürede büyüme sebepleri arasında merkeziyetçi yapısı, güçlü ordusu vb. yer alırken bunlar kadar önemli bir diğer sebep de Osmanlı Devleti'nin sosyal devlet anlayışına sahip olmasıydı . Osmanlı Devleti savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar vb. sonucunda hayatını kaybedenlerin çocuklarının ihtiyaçlarının giderilmesi ve topluma kazandırılması için fonlar kurmuş ve bu fonlar daha sonra Eytâm Sandıkları olarak adlandırılmıştır. 1851 yılında kurulan Eytâm Sandığının temel amacı yetimlerin haklarını korumaktır. Kuruluşundan sonra yaygınlaşan Eytâm Sandıkları yetimlere kalan malların korunmasını ve işletilmesini sağlamaktadır. Bu sandıklardan din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın ihtiyaç sahibi olan herkes yararlanabilmiştir. Çalışmamızın amacı, 1898-1902 yılları arasında İzmir Tire'deki Eytâm Sandığından hareketle Eytâm Sandıkları hakkında bilgi vermektir. İncelediğimiz 1898-1902 tarihli şer'iyye sicili toplam 132 belge ve 116 sayfadan oluşmaktadır. Bu belgelerden hareketle Tire'de yaşayan Müslümanların yanında gayrimüslimlerin de bu sandıklardan yararlandıklarını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire was founded as a small principality and became a large empire in short time. While the factors like its centralist sturucture and strong army etc. ranked among main reasons for the Ottoman Empire's rapid growth in such a short time, another equally important reason was that the Ottoman Empire had a social state. In an effort to meet the needs and to re-integrate the children of those who lost their lives as a result of wars, natural disasters and epidemics etc., the Ottoman Empire established funds for orphans and these funds were called as Orphan's Funds. Established in 1851, the purpose of the Orphan's Funds was to protect the rights of orphans. This insttution which became widespread after their establishment ensured the protection and management of the properties left to Orphan's. Regardless of their religion language or race, everyone in need could benefit from these funds in finance. The aim of this study is to give short information about the institution of Orphan's Funds of İzmir -Tire between 1898-1902. The sharia registry dated 1898-1902 for the Funds that has been examined documents that consists of a total of 132. It has 116 pages. Based on these documents, it has been that non-Muslims of Tire as well as Muslims benefited from the fund.