Küreselleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkileri ve Türkiye'nin ulusal stratejisi
The effects of globalization on developing countries and national strategy of Turkey
  1. Tez No: 227005
  2. Yazar: BÜLENT CANBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEHBİ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme, aslında yeniymiş gibi gösterilen ancak hiç de yeni olmayan bir olgu. 20'inci yüzyıl başlarında uygulamaya sokulan ancak iki Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemi ile kesintiye uğrayan bir değişim şekli. Ekonomik, siyasi, kültürel, çevresel, teknolojik alanlarda görülen ilginç gelişmelerin nedeni. Güçlünün daha güçlü, zenginin daha zengin, fakirin ise daha fakir olduğu bir sistemin ismi. Küreselleşme, 1.3 milyar civarında insanı günde 1ABD doları ile yaşamaya mahkum eden yeni bir dünya düzeni olarak tanımlanıyor. Kimilerine göre yeni dünya düzeni, kimilerine göre ise yeni bir dünya düzensizliği. Yapılan araştırma sonucunda herkesin üzerinde hem fikir olduğu bir küreselleşme tanımına rastlanamamıştır. Kanaatimce küreselleşmeyi en iyi izah eden tanıma göre; Küreselleşme; teknoloji ve haberleşmedeki baş döndürücü gelişmeler sonucu dünyanın küçülmesi ekonomik ve siyasal sınırların giderek ortadan kalkması ve neticede maddi ve manevi değerlerin milli sınırları aşarak dünya çapında yayılması ile, ülkeler ve milletlerarası iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel temas ve etkilerin giderek artmasıdır. Dünyada uygulanan ekonomik sistem ve ekonomi politikaları giderek birbirine yakınlaşmaktadır. Kısaca, küresel ekonominin daha yoğun olarak gündeme gelmesiyle birlikte serbestleşme daha fazla önem kazanmakta, Çok uluslu şirketler ve uluslar arası örgütler ortamı şekillendirerek ülkelere etkili olmaktadır. Küreselleşme, siyasi boyutta iki kutuplu dünya düzeninin yaşandığı soğuk savaş dönemine göre çok daha farklı politik uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Her şeyin serbest piyasaya terk edilmesi, piyasaya egemen olanların tüm toplumsal yaşama egemen olmaları, ekonomik ve medyatik gücü elinde bulunduranların dünyanın yönetilmesinde söz sahibi olmaları gibi ilginç bir durum ortaya çıkmıştır. Ortaya konan rakamlar küreselleşme ile beraber çevre kirliliğinin de nasıl yayıldığını göstermekte, küreselleşme ile yaşanan hızlı gelişmelere paralel olarak çevrenin ve doğanın nasıl tahrip edildiğini gözler önüne sermektedir. Kültürün küreselleşmesi sadece müzik, film ve eğlence dünyası ile sınırlı kalmamıştır. Küreselleşme ile birlikte insanların tüketim anlayışları da büyük değişimler göstermiştir. Toplumlar, ürettiklerinden daha fazlasını tüketir duruma gelmişlerdir. Gelişmiş ülkeler, teknolojinin sağladığı gelişmeleri az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kontrol edilmesinde önemli bir unsur olarak kullanmışlar ve kullanmaya devam etmektedirler. Artık 21'inci yüzyılda güç, bilgi ve teknolojiyi en iyi kullananın elinde olacaktır. Türkiye; yaşanan bu gelişmeler sonucunda mali disiplinsizlik, makroekonomik dengesizlik, yüksek enflasyon, sık sık devalüasyon, reel gelirin gerilemesi, adaletsiz gelir dağılımı kısır döngüsünü kıramamış ve uygulanan IMF politikaları ile fakirleşmeye devam etmiş ve küreselleşme liginde sınıfta kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a fact that has been thought as new but not a new fact. It is a changing form that starts in the first period of 20th century but have break in the Second World War and Cold War.It?s the reason of abnormal development in ecomonic, politics,cultural,environmental and technological field. It is the name of a system that powerful becomes more powerful, wealthy more wealtier and poor more poor. Globalization is defined as a new world system that sentences aproximately 1.3 billlion people to live with one dollar a day.It?s a new world system to some people, new world disorder to others. There is no definition of globalization that everybody agrees with it. In my opinion, this is a best defination describes the globalization : `Globalization is the removal of political and economic borders by the result of major developments in technology and communication and increasing economic,politic,social and cultural relation and effects between countries and nations by the help of spreading all the values out of the national borders. Economic systems and politics which are in progress in the world come closer day by day. Shortly, liberalism becomes more important, trans national corporations(TNC) and international organization becomes more effective upon nations by being popular of global economy. Globalization has brought more different political procedures contrary to the cold war period that had lived two polared world political system. To leave all to liberal economy, being dominant in the society of the ones who are dominants in markets, the ones who have economic and mediatic power being arbiter in the world governance created really strange conditions in the world. Statistics with the globalization point out how environmental pollution increases, and how environment and nature is being destroyed. Globalization of culture is not limited only with music, film and entertainment . People? understanding of consume has dramatically changed. Societies become more consumer than their productivty. Developed countries have used the technological improvements to control the less developed and the developing countries as an important element and still continue to use. The power will belongs to the ones who use the knowledge and technology anymore in the 21st century. Turkey couldn?t have passed beyond vicious circle of financial indiscipline, macroeconomic inequality,high inflation, often devulation, reel income recession,unjust income share as a result of this advancement and became more poor with IMF strategy and couldnt pass the exam in the globalization league.