Ahilerin Türkiye Selçukluları ve Beylikler Dönemi Türk devlet ve toplum hayatında oynadıkları roller
The roles that akhies have in Turkish government and social life in Turkey Seljukids and Principalites Period
  1. Tez No: 227006
  2. Yazar: HİLAL CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ahilik; Sultan I. İzzeddin Keykavus döneminde, Anadolu'ya ilk olarak ?Fütüvvet? ismiyle girmiş ve daha sonraları ?Ahilik? adını alarak milli bir teşkilat haline dönüşmüş, kısa sürede Anadolu'daki esnaf ve zanaatkârları çevresine toplayıp Türkiye Selçuklu Devletinin sosyal ve ekonomik hayatında başlıca rol oynamıştır. Ahiliğin bir teşkilat olarak Türk dünyasına kazandırdığı pek çok değer bulunmaktadır. Türkiye Selçukluları döneminde Ahi teşkilatının Anadolu'ya resmen girmesi, Türk devlet ve toplum hayatı için bir dönüm noktası olmuştur.Ahiler; göçebe hayatını terk edip, şehirlere yerleşmek isteyen Türkmenlere onların meslek sahibi olmalarına ve kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmuşlardır. Bunun yanında Kösedağ (1243) savaşından sonra yaşanan ?çöküş?, ?feryat? ve ?zillet? dönemlerinde Ahilerin Moğollara karşı tutum ve faaliyetleri de oldukça önemlidir.Kurulduğu andan itibaren Anadolu halkının sosyal ve ekonomik yapısına etki etmeye başlayan Ahiler, sadece bu fonksiyonları ile tanınmamış, Türk-İslam kültürünün koruyucusu, başta Türk dili olmak üzere pek çok kültürel değerimizin savunucusu olmuşlardır. Türkiye Selçukluları ve beylikleri incelendiğinde Ahilerin farklı rollerinin olduğu ve bu rolleri ile sosyal hayattan devlet hayatına kadar pek çok alanı etkilediği bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Having first been introduced into Anatolia during the reign of Sultan İzzeddin Keykavus I under the name of ?Fütüvvet? (futuwwa; Geneorisity-Honesty), Akhism had later turned into a national organisation, and then named ?Ahilik? (Akhism), and played a major role in the social and economical lives of Turkish Seljuk State assembling, in a short while, the craftsmen and tradesmen in Anatolia around itself. There are many values that were contributed by the Organisation of Akhi to the Turkish world. Introduction of the Organisation of Akhi into Anatolia formally during Turkish Seljuks was a turning point in Turkish state and social lives.Akhis helped the Turkmen people who wanted to settle down in cities quitting leading a nomad way of life, to have jobs and establish their own businesses. In addition, the attitude of Akhis towards the Mongolian in the periods of ?collapse?, ?lamentation? and ?abasement? experienced, as well as their activities, after the war of Kösedağ (1243) are also notable and significant.The Organisation of Akhi, as soon as it had been established, having an influence upon the social and economic structure of the Anatolian people, was not only known by these functions but also acted as the defender of Turko-Islamic culture, as well as of many other Turkish cultural values, primarily the Turkish language. When we concern ourselves with Turkish Seljukians and emirates (beylik), it is observed that Akhis had various roles and through these roles they influenced many areas such as social life and state life.