Cumhurbaşkanlığı Köşkü parkının kuruluşundan bugüne tarihsel gelişimi üzerinde bir araştırma
A Research on historical development of Park of President Kiosk since the date of foundation
  1. Tez No: 22701
  2. Yazar: MEHMET İKİNCİKARAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇELEM HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bugün Müze Köşk diye anılan ilk Çankaya Köşkü 1920' 1 i yılla - rın başında sade bir bağ evi idi0 Milli Mücadele yıllarının basında Atatürk'ün ikamet için burayı seçmesi bu binanın kariyerini de de ğiştirdi. Bina etrafını çeviren bahçesiyle birlikte, Türkiye Cumhu riyeti devletinin bir simgesi haline geldi, Toplumların yaşam biçimleri, istekleri, birbirlerinden etki lenmeleri kentlerde değişik parkların oluşmasına neden olmuştur. Park lar insanları dinlendiren, onları yaşama bağlayan, kentin sıkıntı ve gürültüsünden uzaklaştıran yerlerdir, Bu nedenle; geliştirilip korun maları ve geleceğe aktarılmaları gerekir. Oldukça ilginç tarihi gelişimi ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü Par kı, ülkemizi temsil eden Cumhurbaşkanlarının ülkeyi yönettiği çalışma ve ikamet ettiği Köşkü tamamlayan bir unsurdur. Gerek tarihi geçmişinin özelliği, gerekse ilginç flora, fauna ve düzenlemesiyle Çankaya Köşkü Parkı pek çok yönden ülkemiz için ö- nemli olmuştur, Çankaya Köşkü Parkı'nın tarihi dokusunun gerekli önlemlerle korunarak gelecek nesillere aktarımı tarihi bir görevdir. ANAHTAR KELİMELER: Çankaya Köşkü, Flora, Fauna, Koruma, Park.
Özet (Çeviri)
Çankaya Kiosk Which is called as museum kiosk today was merely a vineyard house at the beginning of 1920. Atatürk chose this kiosk as residence at the begginninc of national struggle, Thus the career of this buildinn has changed. The Kiosk with the surrounding garden has been a symbol of Republic of Turkey, The way of life of societies, their desires and interaction has resulted in the forming of different parks in cities. Parks are the places which makes rest people, couple, couple them to life, keeps away them from the troble and noise of city. Therefore, it is necessary to protect and transfer parks to future» The park of president Kiosk having an interesting historical development, is a complementary element of the Kiosk at which the presidents representing our country manages the country, works and resides» Both with the feature of historical past and with the inter esting flora, fauna and arrangement, Çankaya Kiosk haso been? an important place for our country in too much respect. It is an historical duty to transfer the historical tissue of Çankaya Kiosk to future generations by keeping it with necessary cautions. KEY WORDS: Çankaya Kiosk, Flora, Fauna, Conservation, Park.