Ankara ilinde tiftik keçisi yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
Economic analysis of angora goat faising in Ankara province
- Tez No: 22705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
i ÖZET Yüksek Lisan» Tezi. ANKARA İLİNDE TİFTİK KEÇİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN EKÛNdMİK ANALİZİ Uasan A KÇ A Atücajra Üniversitesi Fen Bilimleri JSnstitttsti Taarxmi Ekonamiai Âaıabilimı BaJLx û ani ş man t Dojç.ür» Tane ir KIR AL. 199'2» Sayfat 97 JüJTit ûcfcç.Djr^ Taner K.TRAL. Bro-f.Dr. Ahmet üELKUŞ Ejrcfcf,Dr. Ejrkam REİLBER fiu, aaraştırmada.», Ankara ilinim Ayaş* Beypazarı, ve Güdül, ilçelerindeki tiftik; keçisi işletmelerinin ekonomik analiz.i amaçlanmış ve a basit tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile ae çilen kQ işletmeden anket yolu ile toplanan veriler ana materyali oluşturmuştur. İncelenen işletmeler dört büyüklük, grubuna ayrılmış ve bu gruplarda i. kg tiftiğin maliyeti» 100 baştanı küçük, işletmelerde 15 0^3 «.0Q TL " 10X-25Q> baş büyüklükteki iş letmelerde 10 657 »40 7 TL. Ve 50Q baştanı büyük işletmelerde 7 9^7*677 TL olarak bulunmuş olup» tüm işletmeler ortalamasında bu de gev 9 926>,8-8 Tl* olarak he saplanmış tur» İşletme büyüklük, grupları, itibariyle net kav (- ) 1 722: 292 TL ile C+), 1A 296, 863 ^L arasında değişmektedir» öt» değeır işletmeler ortalamasında ( + )/ İl 32Ğ> 1&7 TL'diır» 100.' baştan küçük işletmeler sarar etmektedir* ANAHTAR K£L±MEL£IU Tiftik kedisi, tiftik., tiftik maliyeti» net kâr*
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Master» Thesis JfiCQUOMIC ANALYSTS QF ANGQHA GOAT BAXSING LN ANKARA PROVINCE üasan Akça Aşikara University Graduate School o£ Aganieul-tural. Economics Supervisor *? Asssoc.Projf.%. Tamer KTRAL 1992, Page*- 97 «^uiry *> AssacEj'of.^r» Taner &IRAL. Prefer» Akraot -EaJCjŞ îraf.%. fiarkaa K-BüBER The purpose a>f this research, is to make an economic analysis of Angora goat farms in Ayaş* ^eypazarx and Güdül districts of Ankara Province and the data was collected from 40. Angora goat farms which were chosen by Stratified kaadom Sampling Methdd andı these data were analysed» The farms were classified into four different size groups*, -tn. these groups* the cost of producing 1 kg mohair was calculated as T3-> 15 Û43 in. the small farms which have leas than 100 goats, "^LO 657,40 in the farms which have 101 250 goats» TL 8531»67 in the farms which have 251 500 goats,. ^L 7 9^7» 67 in the farms which have more than 50Q goats and ^-> 9 926 »,88 as an avarage. **et pro-fit in these farms varies between Ik (- ) 1 722 292 ta TL 1+) 14 296 863 depending on the size of the farms» This amount is TL (+) 1 326 I67 in the average of farms» The farms which have less than 100 goats have a loss» KEÎ WORDS i. Angora goat, mohair» cost of mohair, net profit»