Ataerkil sistem bağlamında toplumsal cinsiyet ve cinsiyet rollerinin benimsenmesi
The internalization of social sex and sex roles in terms of patriarchal system
- Tez No: 227048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çelik, Özlem, Ataerkil sistem bağlamında toplumsal cinsiyet ve cinsiyet rollerinin benimsenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Belma Tokuroğlu, 152 Sayfa.Toplumsal yaşamın var olduğu her dönemde mevcut bir toplumsal cinsiyet anlayışı bulunmakla birlikte mevcut bu anlayış, üretim biçimlerinin değişmesi gibi bir takım toplumsal dinamiklerde meydana gelen değişimler sonucu yeni formlar kazanmıştır. Cinsiyet, kadın veya erkek olmanın biyolojik yönünü ifade ederken, toplumsal cinsiyet ise kadın veya erkek olmaya toplumun ve kültürün yüklediği anlamları ifade etmektedir. Toplumsal cinsiyet kavramı insanların eril ve dişil olarak biyolojik temelde bölümlenmesine toplumsal olanının kattığı bir formdur ve toplumsal cinsiyet kavramı bir süreci ifade eder. Toplumsal cinsiyet, her toplumda kültürlerin farklı bileşenleri etkisiyle bir biçimde var olurken, evrensel bir nitelik kazanmakla birlikte ataerkiliğin eril politikalarıyla şekilleniyordu. Ataerkil yapı, miras, mülkiyet, aile ve evlilik kurumlarını sistemin bir parçası ve devamlılık unsuru olarak geliştirmekte aynı zamanda bu bağlamda kadın ve erkek rollerini de düzenlemekteydi. Ataerkil yapının güç otorite ve yönetimi eril olarak nitelemesi kadını toplumsal hiyerarşide ikincilleştirmiştir. Kadının ikincil konumu cinsiyet kalıp yargıları ve cinsiyetçi tutum ve yargılarla desteklenmiştir. Kadının toplumsal yaşamda çeşitli haklar kazanması sanayi devrimi gibi bir takım toplumsal dönüşümler yaratan gelişmeler sonucunda başlamıştır. Sanayi devrimi iş gücüne duyulan ihtiyaç sayesinde kadının üretimin bir parçası haline gelmesi ve kadın emeğinin ücretlendirilmesi gibi gelişmelere yol açması bakımından kadın tarihinde önemli bir eşik olmuştur. Kadınlar uygarlık tarihi boyunca toplumsal üretimde etkin olma, kamusal yönetime katılma, kendi mülkü üzerine söz sahibi olma, eğitim görme ve bedensel hazlardan kendi iradesi doğrultusunda yararlanma gibi en temel haklarından bile mahrum bırakılmışlardı. Ataerkil sistemin bin yıllardır sürdürdüğü cinsiyet ayrımcılığı, kadının üretim sürecinden dışlanması sayesinde ayakta kalmayı başarmıştı. Sanayi devrimi sonucunda oluşan yeni üretim biçimi, kadınları çalışma hayatına sokarak bir takım ataerkil ilkeleri değiştirmiş oldu.
Özet (Çeviri)
The internalization of social sex and sex roles in terms of Patriarchal System, Çelik, Özlem, MA Thesis, Supervisor: Belma Tokuroğlu, 152 PagesIn addition to the existence of a gender understanding in every period in which there is a social life, this existing understanding gained new forms as a result of changes in social dynamics such as production methods. While sex accounts for the biological aspect of being male or female, gender accounts for the meanings that the society and the culture attributes to being male or female. The term gender is a form in which the social one contributes to the division of individuals at biological as male or female and the term gender states a process. While gender is existing in every society in a way with the affect of the different components of cultures, in addition to gaining a universal quality, was being shaped by male politics of patriarchy. Patriarchal structure was improving the institutions of inheritance, property, family and marriage as an part of system and as an element of permanence, at the same time regulated the male and female roles in this term. The characterization of power authority and management as male by the patriarchal structure made the female secondary in the social hierarchy. The secondary position of female was supported by the prejudices of sex and sexual attitude and judgments. The female?s gaining various rights in the society started as a result of improvements that created some social transformations such as the industrial revolution. Industrial revolution has been a brink in the female history in terms of the female?s being a part of the production as a result of the need for work force and causing improvements such as payment of female labor. Females were left without the basic rights such as; being active in social production, participating the public administration, having the right to decide on their own property, utilizing the basic rights of education and physical enjoyments by their own will throughout civilization history. The sexual discrimination, maintained by the patriarchal system for centuries, succeeded to survive by means of externalizing the female from the production process. The new production method, emerged as a result of The Industrial Revolution, changed some patriarchal principals by introducing the female to the work life.