İş Hukukunda işyerinin devri ve hukuki sonuçları
Transfer of business and its legal results in the Labor Law
- Tez No: 227049
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çağdaş İş Hukukunun en önemli konu ve amaçlarından birisi işçi ile işveren arasındaki iş ilişkisinin varlığının korunması, diğer bir deyişle iş güvencesinin sağlanmasıdır. İş ilişkisinin varlığının korunması; iş güvencesinin sağlanması amacıyla iş mevzuatında çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelerden birisi işyerinin veya bir bölümünün bir başka işverene devredilmesine ilişkindir.4857 sayılı İş Kanununun yürürlük tarihinden önceki dönemde işyerinin devrine ve iş sözleşmelerinin bütünüyle devralan işverene geçmesini sağlayan özel bir düzenleme bulunmamakla birlikte, iş mevzuatında yer alan hükümler aracılığıyla, iş sözleşmesinin devralan işveren ile devam edeceğine ilişkin genel bir ilke oluşturulmuştur. Söz konusu ilke Avrupa Birliği 77/187 ve 2001/23 sayılı yönergeleri ile uyumlu hale getirilmiş ve ?işyerinin veya bir bölümünün devri? kenar başlıklı 4857 sayılı İş Kanunun 6. maddesinde getirilen düzenlemeyle mutlak emredici hüküm olarak düzenlenmiştir.?İş Hukukunda İşyerinin Devri ve Hukuki Sonuçları? konulu bu çalışma, gerekli yerlerde Yargıtay içtihatlarına yer verilmek suretiyle dört bölüm olarak incelenmiştir.Birinci bölümde, işveren, işyeri ve işletme kavramları ile işveren değişikliğine yol açan nedenler incelenmiştir.İkinci bölümünde; işyerinin devri kavramı ve muhtevası, işyerinin devrine ilişkin Avrupa Birliği Yönergesi, işyerinin devir şekilleri ve işyerinin devrinin alt işveren kavramıyla ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümünde, işyerinin devrine ilişkin 4857 sayılı İş Kanununun yürürlük tarihinden önceki dönemdeki hukuki durum ele alındıktan sonra, 4857 sayılı İş Kanununda yer alan düzenleme incelenmiştir. Bu bölümde iş sözleşmesinin yeni işverenle devam etmesi, işyerinin devrinin bireysel iş sözleşmesi ile işçilerin hak ve borçlarına etkisi, işyerinin devrinin tarafların fesih hakkına, kıdem tazminatına, işe iadeye etkisi ve işyerinin devrine rağmen yasa hükümlerinin uygulanamadığı durum ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır.Dördüncü bölümünde işyerinin devri ile ilgili Deniz İş Kanunu, Sendikalar Kanunu, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Basın İş Kanununda yer alan yasal düzenlemeler değerlendirilmiş, bu değerlendirmeler, ilgili yasalardaki işyerinin devrine ilişkin kanun maddeleri ile sınırlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most significant subjects and purposes of the contemporary labor law is to preserve the labor relation between the employee and the employer; in other words, to provide the employment security. Various legal arrangements have been made in labor law to preserve the existence of the labor relation and to provide the employment security. One of these legal arrangements is regarding the transfer of the business or a part thereof to another employer.At the time period prior to the coming into force of the law no 4857, no special provision existed regarding the transfer of the business and the labor agreements to the transferee employer completely; nevertheless, with the help of the legal decisions of the labor legislation, a general principle regarding the continuation of the labor agreement with the transferee employer was constituted. The principle at issue was made compatible with the European Union directives no: 77/187 and 2001/23 and formulated as a plenary statutory provision with the arrangement of article no 6 of the Labor Law no 4857 with the heading ?the transfer of the business or a part thereof?.This thesis, entitled ?Transfer Of Business And Its Legal Results In The Labor Law? is divided into four chapters with the inclusion of the Supreme Court case laws.In the first chapter, the concepts of the employer, the business and the enterprise and the causes resulting in the change of the employer are analyzed.In the second chapter, the contents and the concept of transferring the business, the European Union Directives regarding the transfer of business, types of transfer of business and the relationship of the transfer of business with the sub employer is analyzed.In the third chapter, the legal state prior to the Labor Law no 4857 related to the transfer of business is discussed, followed by an analysis of the formulation of the Labor Law no 4857. In this chapter, the continuation of the business agreement with the new employer and the effects of the transfer of business on the civil business agreement, the rights and the debts of the employees are analyzed in a detailed way.In the fourth chapter, the legal arrangements in Maritime Labor Law, Trade Unions Act, Collective Labor Agreement, Strike and Lock-out Law, Social Security and General Health Insurance Law and Act Concerning Labor Management Relations In The Press are evaluated. These evaluations are restricted to the article numbers related to the transfer of business of the relevant laws.