Hırsızlık suçu ve yeni Türk Ceza Kanunu
Theft crime and new Turkish Criminal Law
- Tez No: 227061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Zilyedinin rızası olmaksızın başkasına ait taşınır bir malın, yarar sağlanmak amacıyla bulunduğu yerden alınması olarak tanımlayabileceğimiz hırsızlık suçu, Türk Ceza Kanunu'nun malvarlığına karşı suçları düzenleyen bölümünde yer almaktadır.Hırsızlık suçunun incelenmekte olduğu çalışmamızda öncelikle hırsızlık suçunun tanımı ve kanunda aynı bölümdeki bazı suç tipleri ile karşılaştırılması yapılmaktadır. Diğer kısımda ise suçun unsurları, nitelikli halleri, suça uygulanacak yaptırımlar, kovuşturulması hakkında açıklamalar yer almaktadır.Çalışmada hırsızlık suçu hakkında açıklamalar yapılırken, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve daha sonra bu kanunda yapılan değişiklikler ile getirilen yeniliklere de değinilmeye çalışılmaktadır. Yenilikler ve değişikliklerle ilgili yapılan açıklamalar hem hırsızlık suçu hem de genel hükümler hakkındadır.
Özet (Çeviri)
The theft crime that can be defined as taking away a movable property belonging to someone else from its place in order to benefit without consent of the proprietor is involved in chapter of crimes against private property of Turkish Criminal Law.In this dissertation the theft crime is examined according to this scheme: The first chapter covers the definition of the theft crime and comparisons of similar crime types in same chapter on the code. In the next chapter, there are explanations about crime elements, qualified circumstances, sanctions that are applies against crime and its prosecutions.In the study, while explaining about the theft crime, Turkish Criminal Law No: 5237 and later modifications on this law in addition to brought amendments are mentioned. Explanations about amendments and modifications are related to both theft crime and general provisions.