Dinsel fundamentalizm ile Yeni Çağ inançlarına yönelik tutumlar arasındaki ilişkiler
Relations between attitudes of religious fundamentalism and New Age beliefs
  1. Tez No: 227070
  2. Yazar: CÜNEYD AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YAPAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, öncelikle Dinsel Fundamentalizm ile Yeni Çağ İnançları gibi değişkenler arasındaki mevcut ilişkiyi, daha sonra da aynı değiş-kenlerle diğer bazı demografik değişkenler arasında var olduğu ileri sürülen ilişkileri incelemektir.Araştırmanın örneklemini, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Müzik ve Resim Bölümü, Deniz Bilimleri Fakültesi, Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakülte-si'nin İlahiyat Bölümü, Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi öğrencilerinden oluşan evrenden tesadüfi yöntemle seçilmiş toplam 178 kişi (erkek=63, kız=115) oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to examine the relationships between Religious Fundamentalism (RF) and New Age (NA) Beliefs; at the same time between the same variables and the demografical variables such as age, sex, marital status, socio-economic status (SES) and residence.The sample of the study consist of students who study at several faculties of different universities such as Dokuz Eylül University, Karadeniz Technical University, Cumhuriyet University and Anadolu University (m=63, f=115 total: 178). The range of age is 18 to 30 (Mage=21.32).Religious Fundamentalism Scale used for gathering data was constructed and developed by Altemeyer and Hunsberger (1992).